ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Štorch Eduard (*10.04.1878 - †25.06.1956)

   
­­­­

Lovci mamutů

Knížka patří k nejlepším pracím Eduarda Štorcha a právem se dočkala četných vydání nejen u nás, ale byla přeložena i do řady cizích jazyků. Dnes již klasické dílo stále znovu uchvacuje živým popisem starší doby kamenné i napínavými dobrodružstvími, kterými procházejí kurážný Kopčem a veselý Veverčák se svými kamarády i s celou pravěkou loveckou tlupou. Prožívají starosti o obživu, nucená stěhování, boj s nepřáteli, se šelmami i přírodou. Spolu s napětím však příběh přináší též historická fakta a poučení.

Za tento román byl autor poctěn roku 1948 literární cenou Boženy Němcové hlavního města Prahy.

Tento příběh vypráví o Libeňské tlupě. O hochovi Kopčemovi a jeho kamarádovi Veverčákovi a o lovcích (Hunáč, Vlčí Dráp, náčelník Mamutík, Ukmas, Zajíc, Koumáč, Houžnák, Tlusťch, Vrbaš, Křivík, Uzg, Rváč). Tato tlupa se potulovala v mladší době kamenné po celé Moravě. Knížka vypráví o tom, jak se tlupa potýkala s mnohými problémy - jako např. ztrátou ohně, setkáním s cizí tlupou, bojem s medvědem; to je jenom zlomek špatných událostí v tlupě. Ale také tlupa měla své dobré dny plné hojnosti, jako když ulovili zubry nebo koně. Tlupa se i musela několikrát přestěhovat z břehu Dyje do jeskyně a z jeskyně do středních Čech a ze středních Čech na Bílou Skálou, kde už zůstala. Nejlepší den pro Libeňské byl den D, kdy mladý hoch jménem Kopčem vynalezl oheň.

Buďte rádi všici, kdož jste tyto příběhy dočetli, velcí i malí, věřte, že je tomu dvacet až třicet tisíc let, co se to všechno u nás přihodilo.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Lenka (Nefertyry), 08.06.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Eduard Štorch - Lovci mamutů

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­