ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Štorch Eduard (*10.04.1878 - †25.06.1956)

­­­­

Lovci mamutů

Knížka patří k nejlepším pracím Eduarda Štorcha a právem se dočkala četných vydání nejen u nás, ale byla přeložena i do řady cizích jazyků. Dnes již klasické dílo stále znovu uchvacuje živým popisem starší doby kamenné i napínavými dobrodružstvími, kterými procházejí kurážný Kopčem a veselý Veverčák se svými kamarády i s celou pravěkou loveckou tlupou. Prožívají starosti o obživu, nucená stěhování, boj s nepřáteli, se šelmami i přírodou. Spolu s napětím však příběh přináší též historická fakta a poučení.

Za tento román byl autor poctěn roku 1948 literární cenou Boženy Němcové hlavního města Prahy.

Tento příběh vypráví o Libeňské tlupě. O hochovi Kopčemovi a jeho kamarádovi Veverčákovi a o lovcích (Hunáč, Vlčí Dráp, náčelník Mamutík, Ukmas, Zajíc, Koumáč, Houžnák, Tlusťch, Vrbaš, Křivík, Uzg, Rváč). Tato tlupa se potulovala v mladší době kamenné po celé Moravě. Knížka vypráví o tom, jak se tlupa potýkala s mnohými problémy - jako např. ztrátou ohně, setkáním s cizí tlupou, bojem s medvědem; to je jenom zlomek špatných událostí v tlupě. Ale také tlupa měla své dobré dny plné hojnosti, jako když ulovili zubry nebo koně. Tlupa se i musela několikrát přestěhovat z břehu Dyje do jeskyně a z jeskyně do středních Čech a ze středních Čech na Bílou Skálou, kde už zůstala. Nejlepší den pro Libeňské byl den D, kdy mladý hoch jménem Kopčem vynalezl oheň.

Buďte rádi všici, kdož jste tyto příběhy dočetli, velcí i malí, věřte, že je tomu dvacet až třicet tisíc let, co se to všechno u nás přihodilo.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Lenka (Nefertyry), 08.06.2006

Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Sdílet na Facebooku
Oblíbené digitální fotoaparáty ­
Brigda    ­­­­

Aktuální pořadí soutěže­

  1. V měsících červenec a srpen (letní prázdniny) soutěž neprobíhá!
    Přesto můžete i v tomto období do naší datábáze přidat vlastní práci.­­­­


Server info

Počítadlo: 341 502 762
Odezva: 0.07 s
Vykonaných SQL dotazů: 5
Návštěvnost: TOPlist.cz - školstvíČeský-jazyk.cz
MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)