ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Štorch Eduard (*10.04.1878 - †25.06.1956)

­­­­

Lovci mamutů (4)

Děj se odehrává na území Moravy a Čech v době mladého paleolitu. Čtenář zastihuje hocha Kopčema a jeho tlupu na jednom z úseků jejich kočovného putování a postupně s nimi poznává nejznámější naleziště naší země a seznamuje se se způsobem života pravěkých lidí. Jádrem syžetu je cesta a hlavní hybatelé děje jsou útěk před silnější tlupou, hledání nových lovišť nebo jen touha jít dál a nevázat se k jednomu místu, i když poskytuje blahobyt v podobě hojného výskytu lovné zvěře...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2010 (20. vydání tamtéž). Doslov napsal Jiří Hrala. Ilustroval Zdeněk Burian. Počet stran: 265. ISBN: 978-80-00-02698-5.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Eduard Štorch se narodil 10. dubna 1878 v Ostroměři a zemřel 25. června 1956.

OBSAH:

Věstonická tlupa čelí období hladovění. Děti si hrají na strání a naskytne se jim pohled na utíkající stádo zubrů. Děti je pronásledují, zatímco větší kluk Kopčem běží pro lovce. Lovci uspořádají hon a po dlouhé době se tlupa pořádně nají. Lov však neměl pouze pozitivní dopad. Zahynula při něm Kopčemova matka. Kopčemův otec Njan je tak najednou bez manželky.

Jednoho dne si Njan přivede novou manželku. Zatímco jdou všichni na lov mamutů, vysílený Njan zůstává doma. Při lovu potkají jinou tlupu, která je zažene daleko za řeku Dyji. Tam si najdou jeskyni, v níž se zabydlí. Nemají však oheň, a tak onemocní. Zachrání je Kopčem, jenž najde ohnivý kámen. Jedná se o pyrit.

Nejstatečnější lovci Mamutík, Vlčí dráp a Zajíc se vydávají na lov sobů. Naneštěstí vystraší jeskynního lva, jenž je zažene až k propasti Macocha, do které spadnou, ale zachytí se na jednom z balkónků. Druhý den jim přijde na pomoc mladý lovec Sova spolu s Kopčemem a jeho kamarádem Veverčákem. Ti jim pomohou vylézt.

Na jaře vyráží tlupa k východu. Potkají velké stádo sobů a hodně jich uloví. Přepadne je však jiná tlupa a o všechny soby přijdou. Kopčem se vzdálí od své tlupy a ta cizí jej zajme a prodá za pazourky. Když putuje s jinou tlupou, narazí na stádo utíkajících mamutů. Kopčem využije zmatku a uteče. Vrátí se ke své tlupě.

Když putují dál, zvědi jim oznámí, že spatřili tlupu, jež jim ukradla soby. Ta zrovna bojuje s další tlupou, a tak jim Kopčemova skupina pomůže. Po boji začne Rváč slovně napadat jejich náčelníka, a proto proběhne volba nového. Náčelníkem je zvolen Mamutík. Ten se zalíbí i tlupě, s níž bojovali proti zlodějům sobů, a tak si ho zvolí také za náčelníka. Tím dojde ke sloučení tlup.

Na konci Kopčem zjistí, jak rozdělat oheň bez pyritu.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha Lovci mamutů se mi líbila, jelikož obsahovala spoustu historických faktů.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Sewor, 31.10.2017

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Eduard Štorch - Lovci mamutů (4)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­