ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Štorch Eduard (*10.04.1878 - †25.06.1956)

   
­­­­

Lovci mamutů (3)

  • podtitul: Román z pravěku

Vyprávění o životě jedné pravěké lovecké tlupy a její cestě z okolí Věstonic až na území Velké Prahy.
Román z doby kamenné vypráví o zvycích lovecké tlupy, způsobech obživy, počátcích řeči, vynálezu ohně apod. Je čtivý, napínavý, jazykově bohatý.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1997 (17. vydání tamtéž). Doslov napsal Jiří Hrala. Ilustroval Zdeněk Burian. Počet stran: 285. ISBN: 80-00-00498-4.

PROSTŘEDÍ:

Pravěk, území dnešních Čech

NÁMĚT:

Příběh věstonické tlupy pravěkých lidí, kteří se snažili přežít každičký den.

STRUČNÝ OBSAH:

Děj zahrnuje několik etap tlupy lovců mamutů, kteří zažívají dobré i zlé časy. Společně s nimi se tak podíváme od řeky Dyje, kde předtím sídlili, až po Bílou skálu. Dočteme se o lovech divé zvěře, setkání ostatních skupin, lítých bojů či lstivých manévrů přichystaných k ukořistění cenného ohně.

HLAVNÍ POSTAVY:

Kopčem - dalo by se říci, že se jedná o nejdůležitější z postav, neboť jeho příběh je mapován od jeho útlého dětství až po dospělost, kdy se stane hodnotným členem tlupy; statečný, lstivý, obratný, zdatný a hodně zbrklý
Veverčák - celoživotní nejlepší kamarád Kopčema; stejně jako Kopčem je i on statečný, obratný a zdatný; k tomu všemu je ale i hbitý a především vždy veselý
Mamutík - ceněný a hodnotný člen skupiny, jenž se poté stane i jejím náčelníkem; moudrý, statný, odvážný, silný; nikdy nejedná zbrkle a vždy jen ve prospěch tlupy

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Autor chtěl poukázat na to, jak těžké tehdy bylo žít v drsných primitivních podmínkách, kdy byl každý den prakticky bojem o přežití.

MOTIVY:

Pospolnost, přátelství, odvaha, lovectví, pravěk

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Text je psán spisovným jazykem.

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka se mi velice líbila, neboť dobře zachycuje období pravěku. Člověk se snadno vžije do daných situací a má prostě pocit, jako kdyby byl jejich součástí a odehrávaly se tak přímo před jeho očima.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 31.10.2013

­­­­

Diskuse k výpisku
Eduard Štorch - Lovci mamutů (3)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­