ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Štorch Eduard (*10.04.1878 - †25.06.1956)

­­­­

Bronzový poklad (2)

  • pro děti od 9 let

Příběh malého chlapce z doby bronzové, jenž musí podniknout dlouhou cestu, aby vypátral vrahy svého otce.
Kniha inspirovaná nálezem bronzového pokladu nedaleko Prahy vypráví o životě několika pravěkých kmenů usídlených v pražském okolí v době bronzové. Hrdinou příběhu je zmrzačený chlapec Skrček, který se vydá na cesty, aby očistil svého otce neprávem obviněného z vraždy a smyl tak pohanu ze svého rodu.
Kniha přináší nejen napínavé dobrodružství, ale také poučení o našich pravěkých dějinách.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Státní nakladatelství dětské knihy v Praze roku 1963 (4. vydání tamtéž). Ilustroval Zdeněk Burian. Počet stran: 165.

HLAVNÍ POSTAVA:

Skrček - statečný; ze začátku slabý; měl rád zvířátka

OBSAH:

Tato kniha vypráví o Skrčkovi, který žil v osadě Medvědů se svým otcem Číhařem.

Jednoho dne se Skrček s Bručounem plavili po říčce, když tu Skrček uviděl ve vodě lidské tělo. Vytáhli ho a dopluli s ním na břeh. Za chvíli se onen člověk vzpamatoval a řekl, že se jmenuje Sigúl a je z Lesního národa. Rozhodli se, že Sigúla odvedou do osady.

Cestou spatřili stopy po zápasu a vedle křoví ležel mrtvý Číhař. Skrček se dal do pláče. Bručoun vzal Číhařovy zbraně, pohřbil ho a šli do osady.
Tam Sigúla pohostili, ale ten chtěl pro svůj lid získat pastviny, aby mohli pást svá stáda. Rod Medvědů mu je nechtěl dát, a tak se znepřátelili. Sigúla tři muži doprovodili k hranici. Skrček však za ním utekl a odešli spolu.

Cestou je zatkl rod Hadů, protože Sigúl má mnoho bronzových zbraní a jehel. Skrček se od nich dozvěděl, že jeho otce Číhaře zabili právě oni.

V noci Skrčka osvobodil Plachý bobr, ale před tím mu stačil Sigúl dát váček s amuletem a mluvící kůží, která mu ukáže, kde je ukrytý jeho poklad. Má z něj vzít několik jehel a najít jeho syna Dagúra.
Ponořil kůži do vody a ta jim skutečně ukázala cestu k podkladu.

Když našli poklad, vzal Skrček tři jehly (jednu pro sebe, druhou pro Dagúra a třetí pro Plachého bobra), poklad opět zahrabali a schovali pod kámen.
Došli do osady Mohylců, ti je však spoutali, protože si mysleli, že Sigúla zabili.

Dagúr s vězni zašli do osady Medvědů projednat získání pastvin pro svá stáda, ale Medvědi jim je nedali. Skrček řekl, že Sigúl žije a je v zajetí rodu Hadů. Společně se rozhodli Sigúla osvobodit.

Náčelník Hadů při souboji zabil Dagúra a jeho smrt pomstil Silný medvěd. Osvobodili Sigúla, rod Mohylců a rod Medvědů žily spolu v míru.

Bronzový poklad Sigúl proklel a Plachého bobra a Skrčka zavázal mlčením. Až v roce 1929 poklad náhodně objevil lamač kamene Josef Červinka z Němčína.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jey Tenshi, 01.06.2014

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Eduard Štorch - Bronzový poklad (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)