ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Štorch Eduard (*10.04.1878 - †25.06.1956)

­­­­

Bronzový poklad (2)

  • pro děti od 9 let

Příběh malého chlapce z doby bronzové, jenž musí podniknout dlouhou cestu, aby vypátral vrahy svého otce.
Kniha inspirovaná nálezem bronzového pokladu nedaleko Prahy vypráví o životě několika pravěkých kmenů usídlených v pražském okolí v době bronzové. Hrdinou příběhu je zmrzačený chlapec Skrček, který se vydá na cesty, aby očistil svého otce neprávem obviněného z vraždy a smyl tak pohanu ze svého rodu.
Kniha přináší nejen napínavé dobrodružství, ale také poučení o našich pravěkých dějinách.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Státní nakladatelství dětské knihy v Praze roku 1963 (4. vydání tamtéž). Ilustroval Zdeněk Burian. Počet stran: 165.

HLAVNÍ POSTAVA:

Skrček - statečný; ze začátku slabý; měl rád zvířátka

OBSAH:

Tato kniha vypráví o Skrčkovi, který žil v osadě Medvědů se svým otcem Číhařem.

Jednoho dne se Skrček s Bručounem plavili po říčce, když tu Skrček uviděl ve vodě lidské tělo. Vytáhli ho a dopluli s ním na břeh. Za chvíli se onen člověk vzpamatoval a řekl, že se jmenuje Sigúl a je z Lesního národa. Rozhodli se, že Sigúla odvedou do osady.

Cestou spatřili stopy po zápasu a vedle křoví ležel mrtvý Číhař. Skrček se dal do pláče. Bručoun vzal Číhařovy zbraně, pohřbil ho a šli do osady.
Tam Sigúla pohostili, ale ten chtěl pro svůj lid získat pastviny, aby mohli pást svá stáda. Rod Medvědů mu je nechtěl dát, a tak se znepřátelili. Sigúla tři muži doprovodili k hranici. Skrček však za ním utekl a odešli spolu.

Cestou je zatkl rod Hadů, protože Sigúl má mnoho bronzových zbraní a jehel. Skrček se od nich dozvěděl, že jeho otce Číhaře zabili právě oni.

V noci Skrčka osvobodil Plachý bobr, ale před tím mu stačil Sigúl dát váček s amuletem a mluvící kůží, která mu ukáže, kde je ukrytý jeho poklad. Má z něj vzít několik jehel a najít jeho syna Dagúra.
Ponořil kůži do vody a ta jim skutečně ukázala cestu k podkladu.

Když našli poklad, vzal Skrček tři jehly (jednu pro sebe, druhou pro Dagúra a třetí pro Plachého bobra), poklad opět zahrabali a schovali pod kámen.
Došli do osady Mohylců, ti je však spoutali, protože si mysleli, že Sigúla zabili.

Dagúr s vězni zašli do osady Medvědů projednat získání pastvin pro svá stáda, ale Medvědi jim je nedali. Skrček řekl, že Sigúl žije a je v zajetí rodu Hadů. Společně se rozhodli Sigúla osvobodit.

Náčelník Hadů při souboji zabil Dagúra a jeho smrt pomstil Silný medvěd. Osvobodili Sigúla, rod Mohylců a rod Medvědů žily spolu v míru.

Bronzový poklad Sigúl proklel a Plachého bobra a Skrčka zavázal mlčením. Až v roce 1929 poklad náhodně objevil lamač kamene Josef Červinka z Němčína.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Jey Tenshi, 01.06.2014

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Eduard Štorch - Bronzový poklad (2)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­