ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Gram Dewey (-)

­­­­

Gladiátor

Příběh generála Maxima začíná v zimě roku 180, kdy se v čele římských legií postaral o vítězství nad germánskými kmeny. Po vítězné bitvě se sejde císař Marcus Aurelius s vrchním velitelem, Maximem Meridem. Císař má hrdinu velice rád za jeho odvahu, oddanost a uváženost v tísni, díky kterým jde Řím od vítězství k vítězství. Vidí v něm syna, jakého si přál a jakého jeho pravý syn, slabošský, nelítostný Commodus nedocílil. Proto starý, nemocný císař žádá Maxima, aby se po jeho smrti stal protektorem Říma. Přestože generál cítí podobnou lásku ke svému císaři, odmítne. Nejvíce by si totiž přál vrátit se ke své ženě a synkovi. To však mu císař nedovolí.
Po bitvě dorazí do ležení neočekávaný vůz obklopený pretoriány a v něm žárlivý Commodus ucházející se o trůn v doprovodu své krásné a velice chytré sestry Lucily. Mezi sourozenci je však veliký rozdíl. Ona svého otce miluje, on ho k smrti nenávidí.
Večer Commodus navštíví otce. Debata se strhne v hádku doprovázenou slzami a končí uškrcením císaře a zmocnění se vlády Commodem. Maximus se odmítne novému císeři podrobit a je za to zatčen. Podaří se mu však uprchnout. Když se dostane domů, najde své sídlo vypálené a manželku i syna brutálně zavražděné. Vyčerpán žalem i zraněním, které utrpěl v boji se svými vězniteli, omdlí a probere se v zajetí otrokářské karavany. Jako otrok je zbaven svobody a prodán kočovné gladiátorské skupině patřící bývalému gladiátorovi Proximovi. Zde společné s černým otrokem Jubou a s dalšími muži projde gladiátorským výcvikem a dostane přezdívku Španěl. Nezáleží mu na životě a nebojí se smrti, po které, jak věří, se sejde se svou rodinou. Je nucen se učit novému způsobu boje. Při životě ho drží jen odhodlání pomstít své nejbližší. Brzy se stává jedním z nejobávanějších gladiátorů impéria. Když jeho nepřítel Commodus uspořádá v Římě velké gladiátorské hry, aby si naklonil lid a Proximovi gladiátoři se jich také účastní, Maximus cítí, že přišel jeho čas pomsty. Zabíjí každého gladiátora, kterého mu Řím posílá do arény. Už to nejsou hry císaře, ale hry nejobávanějšího, nesmrtelného Španěla, kterého lid zbožňuje. Vůle lidu je totiž silnější než moc panovníka, proto císař zuří a Španěl mu odhaluje krutou pravdu. Dochází to tak daleko, že i sám Gracchus ze senátu a Lucila, která dobře ví, že bratr musí zemřít, jinak on zabije ji a jejího syna, který má právo na císařský trůn, pomůžou Maximovi utéct, aby on našel své vojsko, které stále je svému generálovi věrné a pomůže mu dobít Řím a sesadit tyrana z trůnu. Lest je však prozrazena císařskými zvědy a Španěl se ocitá tváří v tvář vrahovi svého milovaného císaře, v srdci kolosea před zrakem římské lůzy prahnoucí po krvi a vzrušení.
Commodus oděn do bílé pozlacené zbroji bojuje na život a na smrt s Maximem. Oblečený do černého gladiátorského brnění, kterým mu byla zamaskována císařova rána do plíce, kterou mu nepřítel zasadil dříve, než vztoupili do arény, aby si pojistil vítězství. Po vyčerpávajícím boji se Commodus nešťastným pohybem nabodne na Maximův meč a umírá. Zesláblý Maximus nakáže vysvobodit z vězení Lucilu a Graccha spolu s dalšími vězni a umírá. V nebi se setkává se svou manželkou a synem. Římský lid ohlušujícím provoláváním gladiátorova jména mu vzdává úctu. Maximovo tělo je neseno jeho přáteli z arény.
Maximus odchází. Navždy.

Příběh byl zfilmován Davidem Franzonim, Johnem Loganem a Williamem Nicholsonem a vychází i v anglickém znění.

Hlavní postavy: Maximus Meridas, Commodus, Lucila, Gracchus, Marcus Aurelius, Proximus, Juba...

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Markéta Sedláčková, 18.06.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Dewey Gram - Gladiátor

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­