ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Morrell David (*24.04.1943)

­­­­

Rambo: První krev

Rambo je muž neobyčejně tvrdý, chytrý a nezranitelný. Má armádní výcvik nejtvrdšího ražení a jde z nebezpečí do nebezpečí. Příběh se odehrává ve Vietnamu a byl zfilmován.

OBSAH:

Úvod
Období po vietnamské válce. Rambo je představitelem válečných veteránů, kteří sice přežili válku, ale v protiválečně naladěné společnosti si pak neuměli poradit. Proto utíká do toho, co zná nejlépe - partyzánského boje.

1. část
Rambo stál u benzínové pumpy a pokoušel se stopovat. Jediný, kdo mu ale zastavil, byl policejní kapitán Teasle. Ten ho odveze pryč z města a dá mu najevo, že by se raději neměl vracet. Rambo však doporučení ignoruje a jde zpátky. Teasle ho opět odveze za město. Rambo přemítá, jestli opravdu zmizet, ale pak se rozhodne pro akci a vrací se podruhé.
Teasle ho už očekává a rovnou ho odveze na policejní stanici, kde je odsouzen za tuláctví a odpor při zatýkání k pětatřiceti dnům vězení. Teasle odvede Ramba dolů k celám a prohlédne ho, jestli nemá nějakou zbraň, potom mu poručí, aby se osprchoval a Rambo během toho úkonu vzpomíná, jak ho zajali a mučili během války ve Vietnamu.
Problém nastane, když chtějí Ramba ostříhat a oholit. Břitva v něm vyvolá panický strach, vytrhne ji policistovi a rozpáře ho s ní. Pak nahý uteče ze stanice jenom s ukradeným revolverem.
Teasle dává dohromady tým, se kterým chce Ramba pronásledovat. Zavolá taky Orvalovi - staršímu muži, který nahradil otce, když ho nešťastnou náhodou zastřelil kolega na lovu - aby přivedl svoje stopovací psy.

2. část
Oddíl policistů vyráží do hor za Rambem. Ten mezitím potká lovce kožešin se synem a ti mu na jeho naléhání dají šaty, trochu jídla a pušku.
Policisté jsou mu na stopě a protože Rambo nezná kraj tak dobře, vleze v podstatě do slepé uličky na skalním útesu. Zkusí slézt druhou stranou, ale přiletí helikoptéra a muž vedle pilota po něm začne střílet. Rambo seskočí do koruny vysoké jedle a odtamtud muže zastřelí. Pilot sám zpanikaří a i se strojem naletí do skalní stěny. Rambo si však skokem na strom poláme žebra.
Policisté mezitím vyšplhají na skálu a ani je nenapadne se krýt. Rambo jim zezdola postřílí psy, jeden policista spadne ve strachu z útesu a Orval je těžce raněn další kulkou. Muži se neodvažují ze skály utéct, protože je Rambo má na mušce. Přijde obrovská bouře a raněného Orvala spláchne proud vody dolů ze skály.
Během bouřky se policisté pokusí uniknout a rozdělí se. Rambo je všechny pozabíjí, až na Teasla, který mu unikne.

3. část
Teasle povolá národní gardu a další posily, aby na druhý den začali pátrat po Rambovi ve velkém. Je ale na smrt vyčerpaný, a tak velení (alespoň oficiálně) přebírá policista Kern. Rovněž dorazí Sam Trautman, který kdysi řídil výcvik Ramba a ostatních profesionálů.
Rambo se schovává v jeskyni a trpí horečkou, zlomená žebra ho krutě trýzní. Rozhoduje se, že tam ještě nějakou chvíli přečká a zkusí nabrat trochu sil.
Trautman vysvětluje Teaslovi, že Rambovi unikl jenom díky svému panickému běhu. Rambo, který věděl, že Teasle bojoval v Koreji a získal za to ocenění, ho považoval za stejného profesionála jako sebe, a proto ho honil jenom opatrně.
Rambo se schová na břehu potoka, dokud ho nemine první rojnice policistů, pak ale narazí na dva civilisty - ti ho prozradí výstřely, a tak musí zpět do hor. Uteče do starého dolu, ale garda odpálí vchod a uvězní ho za hromadou suti. Už se chce vzdát a skončit to, ale pak si všimne průvanu a rozhodne se, že ještě zkusí najít cestu ven.
Teasle se předávkuje prášky, které mu doktor dal na utlumení bolesti a ztratí vědomí. Rambo mezitím skutečně najde cestu ven. Pak zamíří dolů do města. Teasle se probere ve své kanceláři, kam ho dopravili a nějak ví, že Rambo je blízko. Proto na něj vyrazí číhat.
Rambo zapaluje benzínky, aby Teasla zmátl, ale ten si na něj počká a postřelí ho, když jede v ukradeném policejním vozu. Rambo vyhodí do povětří ještě policejní stanici, pak po sobě s Teaslem střílejí a oba jsou těžce zranění.
Rambo se schová na poli, ale policisté ho objeví. Teasle i přes svá zranění trvá na tom, že to musí skončit sám. Dopotácí se k Rambovi a ten ho ještě jednou střelí. Trautman sám pak trefí Ramba do hlavy. Rambo i Teasle umírají.

Alternativní konec
Po obrovském úspěchu filmu se autor rozhodl konec pozměnit, aby mohl pokračovat v psaní...
Trautman nedokáže zastřelit nejlepšího ze svých žáků a poté, co Teasle umírá, naloží Ramba, aby ho zachránil - vždyť by měl mít ještě nějakou budoucnost...

CITÁT Z KNIHY:

"Ale něco sis vykoledoval sám," připouštěl tolerantně. "Za vším nebyl jen Teasle. Mohl ses místy krotit. Kdyby ses držel zpátky, mohl jsi teď na tom být líp. Dobře, skonči to. Nech ho plavat a jdi dál. Do Mexika."
Pak opět zaváhal.
"Opravdu ho mám nechat, aby tohle udělal zase někomu jinému? Ne. Musím ho zastavit."
Samomluva dostala novou trhlinu:
"Cože? Že to kvůli tomu neděláš? Připusť si, žes chtěl, aby se to všechno stalo právě takhle. Říkal sis o to. Chtěl jsi mu předvést, co umíš. Překvapils ho, když zjistil, jaký jsi zlý a tvrdý chlap. Tobě se to přece líbí," přesvědčoval se.
"Neříkal jsem si o ni. Ale je zatraceně pravda, že se mi to líbí. Ano, ten mizera za to zaplatí!"

"Samozřejmě, že jste ztratil hlavu a dal se do běhu," řekl Trautman. "Byl jste celá léta příliš daleko od takových akcí. Kdo by na vašem místě neutíkal? Ale víte, on to neočekával. On je profesionál a přirozeně si musel myslet, že někdo s takovou medailí je také profesionál. Připusťme, že jste trochu vypadl z praxe. Předpokládal, že určitě nejste tak dobrý, jako on sám. Ale určitě vás musel považovat za profesionála. Odhaduji, že se za vámi s tímhle předpokladem pustil."
Trautman začal z jiné stránky:
"Díval jste se někdy na šachový zápas mezi amatérem a profesionálem? Amatér získává více figur. Protože profík je zvyklý hrát s lidmi, kteří mají pro každý tah důvod a určitou šablonu. Tak amatér sbírá figury po celé šachovnici, aniž by skutečně věděl, co dělá. Prostě zkouší to nejlepší, co umí a s tím málem, co umí. Fajn. Profesionál je zmaten, když se pokouší najít neexistující koncepci partnera. Dovoluje mu to. Převeďme to na váš případ. Letěl jste naslepo. Rambo byl blízko vás a snažil se předvídat, co by on sám dělal v té chvíli pro svou ochranu. Mohl očekávat, že se někde skryjete a budete na něho číhat. To ho zpomalilo. Než pochopil, na čem je, už bylo příliš pozdě."

VLASTNÍ NÁZOR:

Dlouho mi trvalo, než jsem se podívala na (dnes již kultovní) film Rambo: První krev (First Blood, 1982, režie Ted Kotcheff). Byla jsem ale tak příjemně překvapena, že jsem se rozhodla přečíst si knižní předlohu. Ta mi ovšem přinesla překvapení spíše opačného rázu. Oproti filmu je kniha (kupodivu, typicky to bývá naopak) plytká a zaměřená spíše na akční stránku celého příběhu.
S Rambem, jak ho vykresluje Morrell, nejsem tolik ochotná sympatizovat. Jednak proto, že každého, kdo se mu postaví do cesty, zabije, ale navíc ony boje vyloženě vyprovokoval. Ale abych jenom nekritizovala, musím uznat, že knižní Rambo funguje trochu víc jako člověk, co se týče fyzické výdrže. Trápí ho zlámaná žebra, má horečku atd.
Takže - přečtěte si to, podívejte se na film a rozhodněte se sami, co se vám více zamlouvá.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Vloženo: 01.11.2009

   
­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k výpisku
David Morrell - Rambo: První krev

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­