ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Lawrence David Herbert (*11.09.1885 - †02.03.1930)

­­­­

Milenec lady Chatterleyové

Příběh začíná za první světové války. Manžel lady Chatterleyové odchází bojovat do Flander, odkud se vrací domů na zámek Wragby. Je ale ochrnutý. Constance ochotně pečuje o manžela, sama však chřadne. Její otec jí radí, aby si našla někoho jiného. Říká to i jejímu muži (Cliffordovi). Clifford tráví čas tím, že si zve na své sídlo významné lidi. Mezi nimi je i úspěšný autor divadelních her, Michaelis. Michaelis a Constance se sblíží a stávají ze z nich milenci. Michaelis navrhne Constance, sňatek. Ona si vyžádá čas na rozmyšlenou. Mezitím jí Clifford řekne, že by nevadilo, kdyby měla dítě s jiným mužem. Wragby totiž potřebuje dědice. Nechtěl by se ale o její nevěře dozvědět. Michaelis se Connii zprotíví. Na Wragby přijíždí sestra lady Chatterleyové, Hilda. Přes Cliffordovu nelibost odveze jeho ženu k lékaři do Londýna. Bojí se, že je vážně nemocná. Lékař doporučí lady Chatterleyové pobyt v zahraničí.
To ale Constance odmítá, nechce opustit manžela. Společně se sestrou najdou pečovatelku pro Clifforda. Jeho žena tak začíná žít vlastním životem. Zatímco on se stará o doly zděděné po otci a zajišťuje si tak pravidelný příjem, ona tráví víc času venku. V lese se potkává s Cliffordovým hajným Mellorsem. Zpočátku se jí hajný protivý, později se ale sblíží natolik, že se z nich stávají milenci. Constance ho pravidelně tajně navštěvuje. Cliffordova pečovatelka tuší, že má lady milence. Jedné noci je uvidí spolu a všechno jí dojde. Na Wragby se rozšíří fáma, že lady bude mít dítě. Všichni se domívají, že s Cliffordem. On to nepopírá. Constance a Hilda mají odjet do Itálie, aby to vypadalo, že si tam lady našla milence. Je to Cliffordůf nápad. Až se Constance vrátí, narodí se jí dítě. Constance stráví poslední noc s milencem. Poté odjíždí do Itálie a tam zjistí, že je těhotná. Dopisuje si s Mellorsem a plánují společnou budoucnost. Přesvědčí ho, aby se dal rozvést se svou manželkou. Z dopisu od Clifforda se dozví, že se Mellorsova žena vrátila a nastěhovala se k němu. On odešel bydlet k matce. Jeho manželka proti němu poštvala celé okolí a zkazila mu pověst. Mellorse kvůli tomu musí odejít z města. Jeho žena musela též opustit město, protože jí Clifford vyhrožoval zatykačem. Constance má strach, aby se o jejich poměru nikdo nedozvěděl. Od milence jí dojde dopis, že se jeho manželka o nich dozvěděla a roznesla to po okolí. Doneslo se to dokonce i Cliffordovi. Mellorse urazí sira Clifforda a stěhuje se do Londýna. Constance a Hilda odjíždí do Londýna, kde se setkají s Mellorsem. Seznámí ho s otcem. Všichni tři se vydají za Conniiným přítelem Duncanem Forbesem a žádají ho, aby vzal otcovství na sebe. On ochotně souhlasí. Connie napíše Cliffordovi dopis, že si našla jiného muže a chce se dát rozvést. Clifford ji přesvědčí, ať se vrátí na Wragby. Lady řekne manželovi o dítěti. Vypráví mu o poměru s Duncanem Forbesem. Přizná se, že mu lhala, aby ho šetřila. Cliffordovi celá záležitost zlomí srdce. Přemlouvá ženu, ať s ním zůstane. Constance mu poví i o poměru s Mellorsem. Clifford přesto nehce rozvod.
Connie odjíždí s Hildou do Skotska a Mellorse se stěhuje na venkov. Najde si tam práci na statku. Jeho žena mu povolí rozvod. On a Connie musí žít nějakou dobu odděleně.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: lady mozkomor, 27.10.2005

Bohemia Institut    
­­­­

Diskuse k výpisku
David Herbert Lawrence - Milenec lady Chatterleyové

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­