ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Paolini Christopher (*17.11.1983)

­­­­

Eragon (Odkaz Dračích jezdců) (7)

  • první kniha série Odkaz Dračích jezdců

První díl fantasy trilogie o dobrodružné cestě malého chlapce a dračího mláděte.
Eragon, malý farmářský chlapec, nachází v lese modrý kámen, z něhož se vyklube dračí mládě. Tehdy si chlapec uvědomí, že se dostal na stopu dávného tajemství a že se jeho život od tohoto okamžiku zásadně mění. Vybaveni pouze starodávným mečem a radami starého vypravěče, zdolávají Eragon s mládětem draka nebezpečné nástrahy a temné nepřátele v Království ovládaném králem, jehož zlo nezná mezí.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Fragment v Praze roku 2009 (2. vydání). Z anglického originálu Eragon (Inheritance Cycle) přeložila Olga Machútová. Počet stran: 487. ISBN: 978-80-253-0961-2.

OBSAH:

Hlavní postavou příběhu je Eragon, který žije nedaleko města Carvahallu se svým strýcem Gerem a bratrancem Roranem. Jeho matka jej jako malého z pro něj neznámých důvodů opustila a otec je mu neznámý.

Jednoho dne nalezne Eragon při lovu v lese podivný modrý kámen ovoidního tvaru. Doufá, že za něj utrží nějaké peníze, ale nakonec zjistí, že prakticky žádnou cenu nemá. Navíc z něj má Eragon podivný pocit, protože jej našel v Dračích horách, kam se každý kromě něj bojí vstoupit. Jeho podezření se potvrdí, když se v noci z kamene vyklube dračí mládě, jež Eragon pojmenuje Safira. Kámen byl totiž ve skutečnosti dračí vejce. Když Eragon poprvé na mládě sáhne, objeví se mu na dlani jizva - gedwëy ignasia. Od místního vypravěče Broma se chlapec dovídá spoustu legend o dracích a naučí se se Safirou komunikovat pomocí mysli.

Protože Safira velmi rychle roste a hrozí, že ji někdo objeví, ukrývá ji v lese. Uvědomuje si však, že takto to nebude moci dělat neustále, jelikož ji dříve či později někdo objeví. Zanedlouho je Safira připravena na svůj první let a Eragon poprvé pocítí, jaké to je létat na drakovi. Let nedopadne příliš dobře, proto se od té doby Eragon bojí na Safiru nasednout.

Eragonův bratranec Roran odejde do učení k mlynáři, aby se vyhnul vojenské službě. Městem se začnou šířit zprávy, že jím chodí dva podivní cizinci v černých hábitech a hledají jakýsi safírový kámen. Eragon si uvědomí, že hledají vylíhlé dračí vejce. Pocítí neblahé tušení, že jeho strýc Gero je v nebezpečí, ale než se dostane ke svému domu, je již pozdě. Najde svého strýce mrtvého. Ze strachu se společně se Safirou připraví na útěk, ale než vůbec stihnou vyjet, zastoupí jim cestu Brom a prozradí Eragonovi, že ví o jeho dračici a že s ní také umí komunikovat. Eragon Bromovi moc nedůvěřuje, ale na radu Safiry mu dovolí, aby je doprovázel.

Na cestě do města Yazuaku ho Brom postupně učí nejrůznější věci a tím se jejich důvěra upevňuje. Zanedlouho již umí Eragon vcelku obratně zacházet s mečem a má mnoho vědomostí o dracích. Když dojedou do města, všichni obyvatelé jsou vyvraždění. Díky Bromovým znalostem vypátrají, že se na místě stále schovávají urgalové. Všichni tři společníci se dávají na úprk, dva urgalové je však doběhnou a zraní Broma. Eragon ze zoufalství použije nevědomě kouzlo a urgaly zabije. Jeho znalosti o používání kouzel jsou však nedostatečné, takže se ztrátou sil zhroutí.

Eragon se dovtípí, že tolik příkoří na cestě se jim stalo proto, že po nich pátrá král Galbatorix, jenž páchá v celém království zlo. Musí proto ochránit Safiru, která je vylíhlá z jednoho ze tří posledních dračích vajec. Cesta společníků pokračuje do města Teirm, kde se na týden zdrží u Bromova blízkého přítele. Jelikož má Eragon mnoho volného času, vydá se na obhlídku města. Vejde do jednoho bylinkářství, kde s ním začne telepaticky komunikovat kočkodlak Solembum a vysvětlí mu, že v magickém obchodě prodává čarodějka Angela. Angela mu prozradí, že Solembum zatím promluvil jen ke dvěma lidem - ke slepému žebrákovi a k ženě Seleně. Čarodějka nabídne Eragonovi, že mu vyvěští osud. Prorokuje mu, že odejde z Alegeasie a už se do ní nikdy nevrátí, protože bude dlouho putovat a čelit velkému rozhodnutí. Dále ho má potkat smrt přítele a zrada z vlastní rodiny, bude ale dlouho žít a pocítí velikou lásku.

Týden vyhrazený pro návštěvu u Bromova přítele uběhl a společníci se opět vydávají na cestu, tentokrát kolem řeky Toak k jezeru Leona. Jednoho večera se zdá Eragonovi zvláštní sen - vidí ženu, která je ve vězení a volá o pomoc. Eragon se ji rozhodne zachránit.

Za pár dní putování dorazí Brom s Eragonem do města Dras Leona, kde se ukrývají ra'zaci. Safira zůstává ukryta poblíž. Brzy se s nimi střetnou, ale ra'zakové je chytí. V zajetí však nezůstanou dlouho, uprostřed noci náhle někdo na ra'zaky zaútočí a oni utečou. Předtím však stihnout smrtelně ranit Broma. Ukáže se, že tajemným spasitelem je Murtagh, který Eragonovi pomáhá postarat se o raněného Broma. Ani to však nepomůže a Brom umírá. Těsně před svou smrtí si stihne zavolat Eragona a ukázat mu svou dlaň. Má na ní znamení dračího jezdce a aby toho nebylo málo, tak meč, který nosí, kdysi patřil Morzanovi, křivopřísažníkovi a spojenci krále Galbatorixe, jenž zabil Bromovu dračici, která se jmenovala stejně jako dračice Eragonova, tedy Safira. Tu noc se Eragonovi opět zjevila tajemná žena.

Ráno udělal Eragon Bromovi hrob na hoře a Safira pomník jako svou poslední úctu proměnila v diamant.

Eragon se rozhodne, že jeho další kroky povedou k Vardenům, kteří jsou jednou z posledních nadějí království. Murtagh vyjádří svůj nesouhlas, ale více toho o sobě neřekne. Po cestě je Eragon zajat urgaly a odvlečen do vězení ve věži, kde sídlí jejich vůdce Durza. Eragon pozná, že se nachází ve stejném vězení jako žena z jeho snu. Po boji ji zachrání a všem čtyřem se podaří uniknout co nejdále od města Gilead.

Žena, kterou mladý dračí jezdec zachránil, je elfka. Leží v bezvědomí a Eragon se jí ve snaze zachránit ji dostane do mysli. Elfka mu řekne, že se jmenuje Arya a že se jí urgalové zmocnili v den, kdy převážela Safiřino vejce do své země. Ve snaze zachránit vejce se jej pokusila přemístit k Bromovi, ale špatně odhadla vzdálenost, a tak jej našel Eragon při lovu. Safira se vylíhla, protože si Eragona vybrala jako svého dračího jezdce. Galbatorix má vlastnit ještě dvě dračí vejce (to třetí ukradl Brom), ale ty se nevylíhnou, dokud se nedostanou do blízkosti někoho, kdo by se jim zamlouval jakožto dračí jezdec. Po vysvětlení situace s dračími vejci Arya dodala, že potřebuje protijed k látce, kterou jí podal Durza, jinak zemře. Protijed vlastní Vardenové, proto se k nim skupina vydá.

Putují velmi dlouho, ale na cestě nemohou mít odpočinku, jelikož jim je v patách velké vojsko urgalů. Při cestě se Eragon dozví, že Murtagh je synem Morzana a že se vzepřel vůli svého otce, protože nenávidí Galbatorixe. Murtagh mu ukáže i obrovskou jizvu na zádech, kterou mu Morzan udělal svým mečem Zar'rockem.

Všichni doputují k sídle Vardenů, které se nachází ukryté uprostřed vyhaslé sopky. Místní lékaři učiní zázrak a takřka vyrvou Aryu ze spárů smrti. Eragon a Safira se stávají jakýmisi místními celebritami. Vardenové a společníci se začnou připravovat na boj proti urgalům, kteří již čekají před branami. Eragon se v boji utká s Durzou a nečekaně jej zabije, Durza mu však způsobí sečnou ránu na zádech.

Nakonec Vardenové bitvu vyhrají. Když se Eragon probudí na ošetřovně, uslyší hlas muže, který si říká Zdravý mrzák a zve jej do Ellesméry. Eragon přislíbí, že dorazí.

CITÁT Z KNIHY:

"Všechno bude dobrý, maličký."

VLASTNÍ NÁZOR:

I když mnohým vadí, že se Paolini inspiroval u tolika autorů píšících fantasy, mně to při čtení nijak zvlášť nervy nedrásalo. Možná to bude z části i tím, že jsem knihu poprvé četla ještě na základní škole, takže je to pro mě taková nostalgická záležitost, kterou si snad ani nelze ošklivit. Když navíc vezmu v úvahu, v kolika letech autor tuto knihu psal, tak mhouřím oči před všemi nepřesnostmi a nejasnostmi. Je to jednoduše jedna z nejoblíbenějších knih mého dětství, a tou i zůstane, i když i v nynější době ji ráda vezmu do rukou.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Lilithen, 09.09.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Christopher Paolini - Eragon (Odkaz Dračích jezdců) (7)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­