ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Paolini Christopher (*17.11.1983)

   
­­­­

Eragon (Odkaz Dračích jezdců) (6)

  • díl v sérii: 1

Tato fantasy kniha z pera patnáctiletého autora nadchla miliony čtenářů po celém světě. Vypráví příběh farmářského chlapce, jenž najde v Dračích horách modrý kámen, z něhož se vyklube dračí mládě - Safira. Spolu se vydají na nebezpečnou cestu královstvím ovládaným krutým panovníkem. Dokáže Eragon naplnit své předurčení a převzít břímě legendárních Dračích jezdců? Osud království možná leží v jeho rukou.

Eragon, nepříliš bohatý chlapec, žije se svým strýcem Gerem a bratrancem Roranem ve vesnici Carvahall. Aby sehnal pro rodinu nějaké jídlo, loví v Dračích horách jeleny. Avšak jeden lov jej poznamená na celý život. Najde totiž krásně modrý kámen. Pokusí se jej prodat, ale nepodaří se mu to, neboť nikdo neví, jakou má cenu a také pochází z Dračích hor, jež nejsou mezi obyvateli Carvahallu populární. Po pár dnech se z "kamene" vyklube drak. Když se jej Eragon dotkne, objeví se mu na dlani znamení Dračích jezdů - Gedwëy ignasia.

Pomalu draka začne vychovávat a zjistí, že s ním dokáže komunikovat pomocí mysli, také ji (protože je to dračice) pojmenuje Safira. Kvůli pochybnostem, jak by jeho rodina přijala Safiru, se ji rozhodne vychovávat v utajení. Ale ani to nepomůže a ve vesnici se objeví královi přisluhovači-raz'akové, ještě ke všemu jim řezník Sloun prozradí, že právě Eragon se u něj snažil prodat jimi hledaný modrý kámen. Když se následující den vrátí na farmu, celá hoří a Gero je velice zraněný. Rozhodne se jej donést k místní léčitelce, ale vyčerpáním omdlévá.

Následujícího dne se probouzí u léčitelky, avšak strýc Gero je stále v ohrožení života. Po několika hodinách umírá. Eragon nikomu nic o Safiře neřekne, ale když se pokouší utéct, aby mohl pronásledovat raz'aky, je zastaven vesnickým vypravěčem Bromem, jenž jej chce doprovázet, protože prý ví nějaké věci o dracích a chtěl by dát Eragonovi výcvik. Když mu své schopnosti dokáže tím, že se taky spojí se Safirou, Eragon mu uvěří a společně vyrážejí na cestu.

Avšak hned v první vesnici narážejí na problémy, celá vesnice je vyvražděná urgaly, a dokonce ještě dva jsou ve vesnici, podaří se jim překvapit Eragona s Bromem, avšak Eragon náhle použije kouzlo a oba zabije. Potom vyčerpáním skoro omdlí. Brom jej zasvětí do tajů kouzlení a Eragon se krom výcviku šermu a různých znalostí zapojí do učení starověkého jazyka, s jehož pomocí dokáže kouzlit. Protože stopy po raz'acích zmizely, rozhodnou se, že půjdou za Joedem do Teirmu.

Joed je velmi překvapen, že Brom žije, avšak víc se z Bromovy minulosti Eragon nedozví. Společně s Joedem se vydávají v noci do záznamů zjistit, kde by se mohli raz'akové skrývat. V záznamech najdou, že sekyrový olej, který používají raz'akové, se nejčastěji používá v Dras-Leoně. Tam se tedy raz'akové budou skrývat. Eragon si také v Teirmu vyslechne budoucnost od bylinkářky Angely a zjistí, že bude ve vyhnanství, ale i pocítí velkou lásku a bude mít dlouhý život. Její kočkodlak mu dá dvě rady.

Už bez Joeda se vydávají do Dras-Leony, pokusí se najít raz'aky, avšak ti najdou je. Přepadnou je s vojáky, a ačkoliv v noci ještě stihnou Eragon s Bromem uniknout, v noci jsou zajati. V zajetí nevydrží dlouho a jsou osvobozeni Murtaghem. Při útěku je ale Brom trefen velmi vážně dýkou, která projde žebry. Když už není naděje na jeho záchranu, přivolá si Brom Eragona k sobě a ukáže mu svoji vlastní Gedwëy ignasia - sám byl jezdcem, avšak jeho dračice byla zabita. Ještě řekne několik slov ze starověkého jazyka a potom umře. Těsně před smrtí řekl Brom Safiře, ať vyhledají ve městě Gilead muže, který je dovede k Vardenům. Skupině vzbouřencům, kteří chtějí sesadit krále.

V Gileadu tohoto muže najdou, ale v noci je Eragon zajat a uvězněn Stínem. Zjistí, že ve vězení je i žena, o které se mu už mnoho dní zdají sny. Za pomoci Safiry a Murtagha se dostane z vězení a zachrání i onu ženu, která je dokonce elf.

Podle modřin zjistí, že byla týrána, avšak stále je v bezvědomí. Vyléčí ji modřiny a pomocí mysli se s ní spojí. Řekne mu, že se jmenuje Arya, a poté co se jí Eragon přísahal starověkým jazykem, mu řekne cestu k Vardenům, a že co nejdřív potřebuje dostat lektvar túnivor, jinak zemře.

Začíná závod s časem, který, ač pronásledováni urgaly, vyhrávají. U Vardenů se dozví, že Murtagh je synem Morzana, pomocníka krále Galbatorixe a že právě Brom zabil Morzana. Po několika hodinách dorazí k branám Farthen Duru - duté hoře celá armáda urgalů. Během několika málo minu propukne bitva a vypadá to, že Vardeni budou poraženi. S pomocí Aryy (už se uzdravila) se Eragonovi podaří zabít Stína, díky čemuž je celá armáda urgalů poražena, protože Stín ovládal vojsko pomocí temných kouzel. Stín ale během souboje uštědřil Eragonovi velkou ránu přes záda a Eragon upadl do bezvědomí. Při tom se s ním spojila osoba říkající si Truchlící mudrc a Zdravý mrzák. Řekne Eragonovi, ať za ním přijde do Ellesméry - hlavního města elfů. Eragon mu odpoví kladně. Potom se probudí na ošetřovně, tentokrát už má přízvisko Eragon Stínovrah.

VLASTNÍ NÁZOR:

Velice záživná knížka plná akce a napětí, neoddechneme si na žádné stránce. Celou knihu provází řada postranních událostí, mnohé z nich se zdají být bezvýznamné, ale jak se později ukázalo, byly velice podstatné.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Don_Salieri, 10.05.2009

­­­­

Diskuse k výpisku
Christopher Paolini - Eragon (Odkaz Dračích jezdců) (6)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­