ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Paolini Christopher (*17.11.1983)

­­­­

Eragon (Odkaz Dračích jezdců) (3)

Nakladatelství: FRAGMENT
Žánr: fantastický (styl Harryho Pottera a Pána Prstenů)

HLAVNÍ POSTAVY:

Eragon - chlapec, vypravěč celé knihy, na začátku knihy mu je 15 let
Roran - Eragonův bratranec
Safira - Eragonova dračice
Zlo - hodně rozvětvené, nepřátelé Eragona (např. ra'zakové, urgalové, Stín, království...)
Brom - vypravěč s velmi zajímavou minulostí...
Vardenové - přátelé Broma (kladná strana)

ÚVOD:

Jeden chlapec...jeden drak...svět dobrodružství...

DĚJ:

Eragon je chudý chlapec, který žije u strýce Gera a bratrance Rorana, neboť jeho máma ho již jako malého z neznámých důvodů (aspoň neznámých ze strany čtenáře) opustila a otce nezná. Eragon, Gero a Roran bydlí daleko od nejbližšího města Carvahallu na samotě. Jsou velmi chudí, ale nijak je to netrápí...

Jednoho dne nalezne Eragon v lese při lovu naleštěný modrý kámen. Myslí si, že díky němu zbohatne, ale brzy zjistí, že nemá prakticky žádnou cenu, neboť ani vyhlášený obchodník šperků ho nedokáže identifikovat. Gero a Roran na kámen okamžitě zapomenou, ale na Eragona ulehne neklid. Kámen totiž našel v Dračích horách, tam, kde se všichni kromě něj bojí vstoupit.
Za pár dnů v noci se z kamene-vejce vyklube dračí mládě, pojmenuje ji Safira, neboť je to dračice. Když na ni poprvé sáhne, rozpálí se mu ruka a na dlani se mu objeví jizva - gedw"ey ignacia = zářivá dlaň. Brzy zjistí, že jméno Eragon patřilo starodávnému elfskému bojovníkovi a on narazil na odkaz skoro tak starý jako samo Království. Od místního vypravěče Broma se dovídá spoustu legend, se Safirou se naučí komunikovat pomocí mysli (i na dálku) a začíná být mnohem silnější než dřív.
Protože Safira roste, ukrývá ji v lese, ale ví, že to nebude možné stále.
Asi za měsíc se na Safiře poprvé proletí a stanou se z nich nerozluční přátelé na život a na smrt. Později odejde Roran do učení na mlynáře a po městě se začnou šířit zprávy, že dva podivní lidé v černých hábitech a s "drsným jazykem" hledají ten kámen, co měl.
Posléze zemře strýc Gero na následky útoku těchto dvou osob, jež se nazývají ra'zaci. Proto se začne Eragon se Safirou chystat na útěk. Když už jsou připraveni, tak jim zastoupí cestu Brom a Eragonovi řekne, že už dlouho ví o jeho dračici a umí s ní také komunikovat. Eragon je z toho celý zmatený a když mu Brom nabídne, že je bude doprovázet, tak mu vůbec nedůvěřuje, ale nabídku přijme.
Při jejich společné cestě chytit ra'zaky ho Brom učí nejrůznější věci a tak se jejich přátelství upevňuje.
Za pár dnů už chlapec umí obratně zacházet s mečem, jež mu dal Brom a ví mnoho věcí o dracích, Království apod.
Jen jej mrzí, že mu Brom neřekne nic o sobě nebo něco navíc. Stále jen říká, že některé věci se doví, až to bude nezbytně nutné.
Při dlouhé cestě do města Yazuaku si Eragon začne uvědomovat, jak moc mu chybí jeho město, kde vyrůstal.
Jakmile vjedou do města Yazuaku, najdou zde jen hrobové ticho a vyvražděné obyvatele. Eragon se neubrání slzám. Díky Bromovým znalostem přijdou na to, že zde byli urgalové (malá stvoření se žlutými prasečími očky) a že zde ještě jsou. Eragon, Brom a Safira se vydají na úprk. Brzy je 2 urgalové doběhnou a Broma zraní. Eragon poprvé zničeho nic použije kouzlo a urgaly zabije. Přestože se cítí velmi zesláblý a zářivá dlaň je úplně rozžhavená, vysvětlí mu Brom, jak to funguje s kouzly a že se díky některým může i zabít.
Eragon si poprvé uvědomí, že drak je na světě už jen jeden a on je dračí jezdec. Má za úkol zbavit zemi zla a zlého a zákeřného krále Galbatorixe. Proto po nich pátrá celé království a zlo. Musí Safiru chránit a ta se musí ukrývat z dosahu lidí...
Společná cesta těchto 3 přátel pokračuje přes město Daret do Teirmu. Zde se na týden zdrží, neboť zde bydlí Bromův přítel, o kterém Brom odmítl cokoli bližšího říci. Eragon má najednou mnoho času a proto se vydá na procházku městem. Zastaví se u jednoho bylinkářství a vejde dovnitř. Vypadá to tam velmi tajemně a na pultě sedí kočkodlak. Ten s ním začne komunikovat pomocí mysli stejně jako Safira. Představí se mu jako Solembum a vysvětlí mu, že prodavačka je čarodějka-Angela.
Eragon se s oběma spřátelí a Angela mu řekne, že Solembum zatím mluvil jen s dvěma osobami - slepým žebrákem a ženou Selenou. V Eragonovi něco zablesklo, neboť jeho matka se jmenovala právě Selena. No a Angela těmto dvěma osobám věštila osud. To stejné nabídla i Eragonovi - on přijal. Ve věštbě stálo:

"Odjedeš z Alag"easie a už se do ní nevrátíš - nikdy, budeš dlouho putovat a budeš čelit velkému rozhodnutí, potká tě další smrt přítele a zrada z vlastní rodiny. Budeš ale dlouho žít a pocítíš velkou lásku."

S těmito slovy v mysli odešel Eragon z obchodu...

Týden uběhl a Brom, Safira a Eragon se vydají na cestu okolo řeky Toak k jezeru Leona. Eragon se dovídá mnoho nových informací. Jednoho večera se mu zdá sen, který se promění v nazírání. Vidí ženu, elfku, která je ve vězení a volá o pomoc.
Za pár dnů dorazí do města Dras Leona, kde se ukrývají ra'zaci. Brzy se s nimi střetnou a ačkoli se brání, ra'zakové je uprostřed lesa chytí. V noci, strávené v zajetí, se náhle ozve výkřik a někdo zaútočí na ra'zaky. Ti při útěku ještě stihnou smrtelně zranit Broma. Ačkoli o něj Eragon se svým novým společníkem Murtaghem, který je zachránil, pečují, zemře, ale ještě předtím si stihne k sobě zavolat Eragona a ukáže mu svou dlaň. Eragon na ni s údivem kouká. Má na ni gedw"ey ignaciu - on je(byl) také dračí jezdec! Brom mu stihne ještě říct, že ten meč, co má, je Zar'rock, který patřil Morzanovi - 1. a poslednímu z křivopřísažlíků, stoupenců, krále Galbatorixe - ještě předtím, než je Brom zabil. Zaplatil ovšem velkou cenou - Marzan mu zabil jeho dračici - jmenovala se Safira. Dal mu několik rad a požehnal mu a odešel na věky. Tu noc se Eragonovi opět zjevila ona elfka. Tentokrát měl ale Eragon pocit, že umírá.
Ráno Eragon pomocí kouzla udělal Bromovi hrob a na kámen vyryl text: "Zde leží Brom. Tento muž býval Dračím jezdcem a pro mě byl jako otec. Ať jeho jméno žije na věky." Safira pomník nějakou svou zvláštní schopností proměnila v diamantový...
Protože už vystopovali ra'zaky, nemá cenu je dál hledat a proto se rozhodnou jít k Vardenům - jediným přátelům. Murtag o sobě stejně jako Brom nic neřekne. Putují po Gileadu. Těsně před městem je přepadnou urgalové. Murtagh se Safirou uniknou, ale Eragon je přemožen a odvlečen do vězení ve věži, do sídla urgalů, kde se nachází i jejich vůdce Stín neboli Durza. Eragon si brzy uvědomí, že se nachází v tom samém vězení jako ta elfka. Za pár hodin ji zachrání a podaří se všem 4 uniknout co nejdál od Gileadu. Elfka je velmi krásná a hned se Eragonovi zalíbí. Putují už několik dní přes pouť Hadarak, ale elfka je stále v bezvědomí, proto se jí Eragon pokusí dostat do mysli, začít s ní komunikovat. Hned na 1. pokus se mu to povede. Elfka mu řeklne, že se jmenuje Arya a že ji urgalové napadli a zmocnili se jí v den, kdy převážela Safiřino vejce do elfské země. Aby Stín Safiru nedostal, pokusila se vejce přemístit k Bromovi a proto ho Eragon našel. Safira se vylíhla, protože se jí Eragon líbil a Brom měl za úkol vycvičit Eragona v kouzlech atd. Dále mu řekla, že v moci Galbatorixe jsou ještě další 2 dračí vejce. Kdysi tam byli 3, ale Brom ho (Safiru) ukradl... No a zbylé 2 vejce se nevylíhnou, dokud nebudou mít za svého pečovatele někoho, kdo se jim bude líbit... Ještě Eragonovi řekla, že nutně potřebuje protijed jedu, co jí dal Durza, jinak zemře a že ten protijed najde jedině u Vardenů...a opět upadla do bezvědomí...

Všichni 4 se vydají k Vardenům. Putují velmi dlouho a "v patách" mají celé velké vojsko urgalů. Že Murtagh je Morzanův syn, ale "nepracuje" pro Království a Galbatorixe nenávidí, se Eragon doví při cestě... Dále mu Murtagh ukáže svou velkou jizvu na zádech, kterou mu udělal otec mečem - Zar'rockem. Za pár hodin najdou místo vstupu do sídla Vardenů, jež se nachází uprostřed vyhaslé sopky. Místní lékaři Aryu zachrání.

Za pár dní se začnou všichni Vardenové, ale i Murtagh, Eragon a Safira chystat na boj proti uraglům, kteří za chvíli dorazí do Farthen D"uru... Bitva začne během několika hodin... Eragon se utká se Stínem a nečekaně jej přemůže a zabije. Durza mu ale způsobí velkou jizvu na zádech... Vardenové bitvu vyhrají a Eragon se probere až na ošetřovně. Ozve se mu hlas nějakého muže: "Jsem truchlící mudrc, neboli Zdravý mrzák. Zbavil jsi zemi jednoho velkého zla...z toho se raduj, nebuď smutný, že jsi stejně znetvořený jako Murtagh. Vše dobře dopadlo. Až se uzdravíš, přijď za mnou s Aryou do Ellesméry...znám odpovědi na všechny tvé otázky..." Eragon jen řekl: "Příjdu."

Tak končí 1. díl knihy Eragon a už se těším na druhý...:)

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: DEDEONKA, 28.06.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Christopher Paolini - Eragon (Odkaz Dračích jezdců) (3)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­