ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Brontëová Charlotte (*21.06.1816 - †31.03.1855)

­­­­

Jana Eyrová (10)

  • romantické drama

Klasický román je příběhem osudové lásky a současně i historií citového a intelektuálního osvobození ženy viktoriánského období.
Chovanka ze sirotčince přichází na venkovské panství jako vychovatelka a v domě opředeném nevysvětlitelným tajemstvím prožije velkou osudovou lásku. Než však prosadí svou svobodnou vůli a právo rozhodnout o vlastním osudu, zažije mnoho utrpení a odříkání. Hrdinčina morální síla, jasný rozum a upřímný cit překonají všechny překážky a dovedou jí po boku milovaného muže ke štěstí.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Alpress ve Frýdku-Místku roku 2007 (1. vydání tamtéž). Z anglického originálu Jane Eyre přeložila Jarmila Fastrová. Počet stran: 453. ISBN: 978-80-7362-513-9.

STRUČNĚ O AUTORCE:

Anglická spisovatelka žijící v 19. století. Byla nejstarší z pěti sester a její romány se počítají ke klasickým dílům anglické literatury. Její nejpopulárnější romány jsou Jana Eyrová, Shirley, Villette a Profesor.

OBSAH:

Malé Janě Eyrové umřeli rodiče, proto žila s její tetou Reedovou. Neměly se rády, jelikož teta Reedová ve skutečnosti byla nevlastní teta a o rodičích Jany mívala špatný názor. A to všechno kvůli Janině matce, která pocházela ze slušné bohaté rodiny a vzala si chudého kněze za muže.

Teta Reedová a její děti John, Eliza, Georgiana a dokonce i služebnictvo - všichni pořád naznačovali Janě, že je jiná. Upřímně si všichni mysleli, že je to zlá, rozmazlená holka, i když to nebyla pravda.

Jednou po hádce s Johnem byla za trest zavřena do nejhrůznější místnosti v Gateshead Hallu, kde umřel pan Reed. Strachem Jana ztratila vědomí, potom dlouho měla horečku.
Teta Reedová se nechtěla starat o chudou Janu a rozhodla se ji poslat do školy-ústavu. Škola s názvem Lowood bylo nepříjemné místo a sirotčinec. Jana si z toho však nedělala příliš starostí vzhledem k tmavému a chladnému prostředí, jelikož na to byla zvyklá u tety Reedové. Dívky zde chodily ve stejných šatech, nosily stejné účesy a jídlo jim podávali nechutné.

Výjimkou mezi učiteli se pro Janu stala slečna Temple, měla hodnou duši a měla ráda ostatní žáky. Mezi dívkami se také našla jedna hodná, Helen Burnsová, a brzy se s Janou skamarádily. Později ale Helen zemřela na tuberkulózu.

Jana Eyrová strávila na Lowoodu 8 let, 6 let jako žákyně a 2 roky jako učitelka. Jana pochopila, že už tam nemůže dál zůstat.
V 18 letech se proto odstěhovala do panství Thornfield a získala práci vychovatelky malé Adélky. Adélka byla schovankou majitele panství pana Rochestra.

Jednou Jana cestou narazí na pána, kterému se splaší kůň a spadne. Jana mu pomůže a po příchodu zjistí, že to byl právě pan Edward Rochester. Jana se do něj zamiluje, ale bojí se mu to dát najevo. Mezitím na veřejnosti Edward dává přednost slečně Blanche. Jana žárlí, přemýšlí kam půjde a co bude dělat, když Rochester přivede slečnu Blanche k nim a Adélka bude chodit do školy. Ale Edward Rochester pozná, že Jana je hodná, milá dívka, zamiluje se do ní a rozhodne se ji požádat o ruku. Jana souhlasí a svatba má být za měsíc...

Měsíc uběhl rychle a před oltářem se objeví muž, tvrdící, že sňatek nemůže být uzavřen, protože Rochester už má manželku! Rochester se nepřel a svatba byla zrušena.

K odůvodnění situace Rochester Janě pověděl svoje tajemství, že mu otec dohodil nevěstu ze západní Indie. Po svatbě se zbláznila a Rochester ji musel schovat pod dohledem v domě.
I když Jana oficiálně nemohla být jeho manželkou, Rochester ji prosil, aby zůstali spolu, protože se milovali, ale Jana odmítla a odjela pryč. Jela jen dva dny, na delší cestu neměla peníze. Málem zemřela hladem a zimou, bloudila sem a tam. Našla úkryt u kněze Saint-Johna Riverse, jenž měl dvě sestry - Dianu a Mary. Byli to vzdělaní, dobrosrdeční lidé a John byl vzhledově přesným opakem Rochestera. Jana byla opatrná, nic o sobě neřekla. John se chystal jet do Indie a potřeboval společnici. Podle jeho názoru byla Jana nejvhodnější osobou a požádal ji o ruku. Jana se nechtěla vdávat bez lásky, a proto ho odmítla. John se dozvěděl o jejím příjmení a zjistilo se, že jsou příbuzní.

Později Jana přijela zpátky do Thornfieldu, uviděla pozůstatky domu a zjistila, že tam byl požár a že Rochester přežil a přestěhoval se. Přijela za ním a zůstala...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: AWhirl, 09.11.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Charlotte Brontëová - Jana Eyrová (10)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)