ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Dickens Charles (*07.02.1812 - †09.06.1870)

­­­­

Oliver Twist (5)


Poznámka:
Není zde moc obsahu, protože naší "profesorce" jde hlavně o tu druhou část ... je to ale za 1!

Román vypráví o životě malého chlapce Olivera Twista. Jeho matka zemřela při porodu a otce nikdy nepoznal. Narodil se v chudobinci, kde žil až do svých devíti let. Prožil zde více utrpení a bolesti, než si kdokoliv dokáže představit. Nepoznal zde, co je to láska nebo štěstí. Kromě pár přátel, kteří umřeli hladem, neměl Olivera nikdo rád. Rozhodl se, že uteče do Londýna. Zde se nevědomky dostal do zločinecké bandy, která ho chtěla zasvětit do svého řemesla. Jejími největšími kumpány byli žid Fagin a jeho učitel Bill Sikes. Oliver netušil, že dělá něco špatného, když okrádá bohaté lidi (hodila by se ukázka, jak Oliver se zloději vykrádá dům). Za svoje dětství měl Oliver pouze několikrát štěstí, jako právě po tom, co vykrádal spolu se zloději jeden domek. Šťastnou náhodou chlapce našla paní Maylieová, která se ho ujala. Štěstí ale nikdy netrvalo dlouho. Vždy, když se dostal k hodným lidem (jako byla paní Maylieová nebo pan Brownlow) a začal poznávat tu druhou stranu lidské společnosti, si ho zloději našli a vzali zpět k sobě. Jeden z nich byl totiž Oliverův nevlastní bratr - Monks. Tomu by podle otcovy závěti - jako vlastnímu synovi - patřilo celé dědictví pouze tehdy, kdyby byl Oliver aspoň z poloviny tak zkažený jako on. Nakonec se ale vše za pomoci Oliverových zachránců vyřeší. Monks dostane část peněz a odcestuje. Ostatní zloději jsou odsouzeni k smrti. Oliver najde svoji sestru, která vyrůstala u paní Maylieové, pan Brownlow ho adoptuje a najednou má všechno to, o čem se mu nikdy ani nezdálo.

DALŠÍ ROZBOR DÍLA:

  • Oliver Twist je jedním z prvních sociálních kritických románů 1. poloviny 19. století, námětem je autorovo celoživotní téma - tragický osud chudých dětí.
  • Objevuje se zde kritika špatné, zkažené společnosti a jejich nedostatků.
  • Z hlavních znaků realismu zde najdeme např. typizaci.
  • Dickens vydával jednotlivé části nejdříve časopisecky, protože se bál, že by kniha nemusela být úspěšná. Sám zpočátku nevěděl, jak vše dopadne. Tím se vysvětluje, že je příběh chvílemi zmatený a že ve skutečnosti nepopisuje jen osud Olivera Twista, ale i mnoha jiných postav. (Kritici ale prý zjistili, že měl Dickens každý román vždy dokonale promyšlený a že s postavami doslova žil.).
  • Dickens zde dokonale zobrazuje jak podmínky na vesnici (chudobu, bídu zkaženou povahu lidí a nelidské podmínky, ve kterých museli vyrůstat sirotci v chudobincích), tak ty nejzapadlejší uličky města a prostředí, ve kterém chudí lidé v Anglii žili.
  • Tyto prvky jsou do jisté míry autobiografické, protože sám Dickens nejdříve vyrůstal v chudobě na vesnici a později se s rodiči přestěhovali do Londýna, kde měli velké sociální problémy; sám jako malý musel pracoval v továrně. Dokázal tedy vše vylíčit tak, aby si čtenář situaci dokázal živě představit.
  • Používá mnoho popisných pasáží. Některé se mi zdály nudné a nepodstatné, ale např. popis Oliverova bratra Monkse naháněl až strach.
  • Autor využívá lidový jazyk a objevují se zde také výrazy ze staršího, převážně zlodějského a židovského argotu (např. blikna = zlodějská svítilna, frak = doživotní trest, píďata = hodinky).
  • Najdeme zde také pár citátů, např. když se Oliver vrací pro svého malého přítele Dicka, ale ten už je mrtvý, říká: "Náš svět je plný zklamání, často maří naděje, které hýčkáme nejvíc, a naděje, které jsou našemu založení ke cti.".
  • Román byl několikrát zfilmován a přepsán jako divadelní hra.
  • I přestože se jedná o realistické dílo, závěr je spíše romantický, až pohádkový, vše dobře skončí a zlo je spravedlivě potrestáno.
  • Olivera Twista bych doporučila všem čtenářům, kteří by se chtěli vžít do prostředí Anglie v 1. polovině 19. století a kterým nevadí drsné prostředí a kruté osudy některých postav a délka knihy. Najdete zde jak napínavé části, tak i pár klidných a šťastných stránek. A kdyby se někomu přece jen nechtěla kniha číst celá, tak doporučuji kapitolu, kde Nancy doplatí na to, že vyzradila tajemství. Sikese ji krutě zabije. Po vraždě ho celou dobu pronásledovaly její oči a nakonec vina dohnala vraha až k oběšení.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: xkety, 11.03.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Charles Dickens - Oliver Twist (5)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)