ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Baudelaire Charles (*09.04.1821 - †31.08.1867)

­­­­

Květy zla

Sbírku tvoří 6 částí: Spleen a ideál, Pařížské obrazy, Víno, Květy zla, Vzpoura a Smrt. V básních je zcela obnaženo srdce člověka, rozpolceného mezi hrůzou před životem a extází z jeho krásy, člověka, který je nepřítelem každé prostřednosti a všednosti, se zálibou ve výstřední obraznosti.

Sbírku básní sepsal "prokletý básník" Charles Baudelaire, známý svými výstřelky (vodil například po pařížském bulváru kraba na vodítku), a vložil do ní velkou dávku symbolismu a tabuizovaných témat, což pro něj jakožto dekadenta bylo typické.

V básních můžeme objevit pro tehdejší společnost nepřípustná a nevhodná témata, jako jsou například smrt, alkoholismus, prostituce, drogy, znechucení životem a společností, mystiku, provokaci nebo hledání krásy v ošklivosti (zde bych se odvolala na známou báseň Mršina). Jak už jsem naznačila, sbírka tehdejší společnost naprosto šokovala - Baudelaire byl kvůli ní postaven před soud a byl nucen pro nemravnost šest básní vyřadit.

Básně ve sbírce (jejich počet se v jednotlivých vydáních liší; vydání z roku 1857 obsahuje sto básní, vydání z roku 1861 má sto dvacet šest básní, vydání z roku 1868 má o čtrnáct básní více, tj. sto čtyřicet básní) jsou rozděleny do šesti částí, sbírka má i úvod a epilog.

První část se nazývá Spleen a ideál, ve kterém je vylíčen kontrast mezi touhou po ideálu a nemožností jej dosáhnout, což vyvolává pocity melancholie. Z této části mě nejvíce zaujala báseň Zdechlina (někdy též překládáno jako Mršina nebo Mrcha), která vypráví o autorovi a o jeho milé, kteří se za jednoho letního rána vydají na procházku. Během ní narazí na mršinu, jíž básník navzdory její hnilobě a hnusu obdivuje a přirovnává ji ke své milé, která podle jeho slov skončí stejně jako mrtvola. Nakonec ale dodává, že i když jeho kráska bude rozežrána od červů hnít v hrobě, on si uchová její krásu navždy ve vzpomínkách.
Následující Pařížské obrazy obsahují sociální motivy, útěk do vnějšího velkoměstského světa, zatímco část třetí - Víno - uniká do sfér umělého ráje alkoholového opojení. Čtvrtá, titulní část Květy zla přináší negativní energii, například v podobě básně Proměny upírovy, která vypráví o prohlédnutí básníka překrásnou ženou, která, ač se na první pohled zdá nádherná a přitažlivá, se promění v ztělesnění hnusu.
Další část, nazvaná Revolta nebo také Vzpoura, překypuje výsměchem a vzdorem. Z této části bych vyzdvihla báseň Litanie k Satanovi, kde autor žádá o smilování pána pekel (refrén "Měj soucit, Satane, s mou nekonečnou bídou."), vyzdvihuje jeho dobré skutky, jeho moc a také jeho snahu pomoci lidem.
Závěrečná část Smrt již dle svého názvu obsahuje motivy konce a zániku, které jsou zde však vyobrazeny jako nová naděje, šance na počátek něčeho lepšího.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lilithen, 24.06.2011

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Čas je hráč, Čas je hráč (2)
-Květy zla, Květy zla (2)
-Květy zla (rozbor), Květy zla (rozbor) (2)
-Rusovlasé žebračce (Květy zla)
-Zdechlina (interpretace básně)
-Zdechlina (Květy zla), Zdechlina (Květy zla) (2)
-Zdechlina (Květy zla) (rozbor)
Čítanka-Albatros (Květy zla)
-Blázen a Venuše (Malé básně v próze)
-Cesta na Kytheru (Květy zla)
-Cikáni na cestách (Květy zla)
-Cizinec (Malé básně v próze)
-Co jenom povíš dnes (Květy zla)
-Člověk a moře (Květy zla)
-Davy (Malé básně v próze)
-Divá žena a můj miláček (Malé básně v próze)
-Dvojitá komnata (Malé básně v próze)
-Exotický parfum (Květy zla)
-Harmonie večera (Květy zla)
-Hymna na Krásu (Květy zla)
-Každý svou chiméru (Malé básně v próze)
-Klenoty (Květy zla)
-Krása (Květy zla)
-Majáky (Květy zla)
-Maska (Květy zla)
-Miluji vzpomínku (Květy zla)
-Minulý život (Květy zla)
-Mlhy a deště (Květy zla)
-Mrcha (Květy zla)
-Mršina (Květy zla)
-Nehodný mnich (Květy zla)
-Nemocná můza (Květy zla)
-Nepřítel (Květy zla)
-O jedné hodině zrána (Malé básně v próze)
-Obryně (Květy zla)
-Opíjejte se! (Malé básně v próze), Opíjejte se! (Malé básně v próze) (2)
-Osud (Květy zla)
-Ó, já tě zbožňuji (Květy zla)
-Pes a flakon (Malé básně v próze)
-Posedlost (Květy zla)
-Proměny upírovy (Květy zla)
-Rusovlasé žebračce (Květy zla)
-Sed non satiata (Květy zla)
-Špatný sklenář (Malé básně v próze)
-Ty, ženo nečistá (Květy zla)
-Umělcovo confiteor (Malé básně v próze)
-V těch šatech vlnivých (Květy zla)
-Vlasy (Květy zla)
-Vtipkář (Malé básně v próze)
-Vzlétání (Květy zla)
-Vztahy (Květy zla)
-Záhuba (Květy zla)
-Zdechlina (Květy zla)
-Zoufání stařeny (Malé básně v próze)
-Žehnání (Květy zla)
­­­­

Diskuse k výpisku
Charles Baudelaire - Květy zla







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)