ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hopkinsová Cathy (*23.01.1953)

­­­­

Nejsem přece malá!

  • kniha z řady Klukům nepřístupno
  • pro starší dívky

Další pokračování příběhů kamarádek Izzie, Nesty, Lucy a TJ. Tentokrát sledujeme, jak se Izzie pokouší změnit a vstoupit do světa dospělých.
Jsou prázdniny, po nichž se již holky chystají do desáté třídy. Cítí, že by se mělo v životě něco změnit. Začne to společným nápadem piercingu do pupíku, ale tím změny rozhodně nekončí. Obzvláště Izzie cítí, že se nachází v "krizi teenagerského věku": chce vypadat dospěleji, vyzkoušet, který alkohol jí nejvíc chutná, chce si najít zajímavějšího kluka, než je sympatický kamarád Ben z kapely. V parku potká motorkáře Joshe a zdá se, že to by mohl být ten pravý, s nímž by mohla vše zakázané vyzkoušet. Komu se tahle změna opravdu nelíbí, je Izziina máma.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Mladá fronta v Praze roku 2010 (1. vydání). Z anglického originálu Mates, Dates, and Mad Mistakes přeložila Anna Vrbová. Ilustroval Lukáš Urbánek. Počet stran: 144. ISBN: 978-80-204-2215-6.

OBSAH:

Příběh pojednává o čtrnáctileté Izzie, která se chce stát dospělou a nechce, aby se s ní zacházelo jako s dítětem. Změní styl oblékání a začne se chovat neomaleně, s čímž přicházejí nové problémy.

Do jejího života náhle vstoupí Josh Harper, starší hoch z parku s divokou povahou. Začne s ním flirtovat a později s ním tráví všechen svůj čas. Jenže věc se má jinak. Josh pije a je závislý na návykových látkách. Iz se samozřejmě cítí vedle něho jako malé dítě, a proto zkusí svou první cigaretu, joint i alkohol. Zjistí však, že jí z toho všeho nic nechutná - z jointa se jí točí hlava, po cigaretě smrdí a nemá žádnou chuť a z alkoholu má následující den kocovinu. Později však všechno zjistí matka Izzie, jež jí přestane důvěřovat a určí jí pravidla.

Iz si ovšem své matky nevšímá a poruší vše, co jí poručila. Nadále se schází s Joshem, jenž jí lže, že jeho otec je ve vězení. Přitom je to policista. Iz si nevšímá ani svých nejlepších kamarádek Lucy, TJ a Nesty, které jsou proti vztahu s Joshem.

Jednoho dne má Izzie svůj koncert s kapelou, na který se včetně Joshe přijdou podívat i její nejlepší kamarádky. Josh jí ale pobízí práska z jointa a alkohol, který neodmítne. Následující den ji k tomu vytáhne pozdě večer na projížďku do parku. Tam se potom válejí po zemi, kde ho Iz upozorňuje na nedostatek jídla, co snědla. Josh ji neposlouchá, a tak už je příliš pozdě - Iz ho celého pozvrací a v okamžiku utíká domů.

Velmi dlouhou dobu se neschází a ona si začne uvědomovat své viny. Za pár dní se usmíří s kamarádkami a hlavně se svou matkou, která pro ni chtěla jen vše dobré.

Když se po dlouhé době vypraví s partou kámošek do města, potká tam Joshe a začne s ním mluvit. Ten ale celý nervózní zrovna čeká na svého otce, který - když přišel - se Izzie představil jako policista. Iz si po této skutečnosti vše uvědomila a s Joshem se přestala nadobro bavit. Už chtěla být jen takovou, jaká je, ne tou dospělou holku, jež si určuje vlastní pravidla...

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Sári Jandová, 10.02.2015

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Cathy Hopkinsová - Nejsem přece malá!

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­