ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hrabal Bohumil (*28.03.1914 - †03.02.1997)

   
­­­­

Ostře sledované vlaky

Děj povídky se odehrává v roce 1945 v malém městečku, v prostředí nádražní stanice. Vystupuje zde několik postav s různými charaktery: výpravčí Hubička, obdivovatel žen; přednosta stanice, jehož zálibou je chov holubů; mladý výpravčí Miloš Hrma, který má problémy se svou první láskou Mášou. Přes nádraží často jezdily německé ostře sledované vlaky (transporty) s nákladem zbraní, zásob i vojáků zmrzačených ve válce. Často zde také transporty zastavovaly a vojáci vykládali mrtvé, kteří zemřeli po cestě. Hubička prozradil Hrmovi, že se chystá vykolejit vlak, který má projet příští noc stanicí. Uložil mu úkol, aby hodil do vlaku nálož. Miloš souhlasil a té noci si vylezl na semafor a číhal. Když jel kolem transport, hodil výbušninu do jednoho z vagónů. Na konci vlaku však jel speciální vagón, a to vagón strážný. Hlídač Miloše uviděl a vystřelil po něm. Současně vystřelil i Hrma a voják po jeho zásahu vypadl z vlaku. Miloš, střelen do hrudníku, spadl ze semaforu dolů vedle německého vojáka, který byl smrtelně raněn a umíral. Miloš si uvědomil, že oba dva zbytečně zemřou jen proto, že se zde setkali v době války, kdy byli proti sobě postaveni jako nepřátelé. Umírající Miloš ještě uslyšel výbuch nálože a pak umřel. Novela je psána v ich formě retrospektivně s tím, že se hlavní hrdina ve svých myšlenkách vrací do minulosti a osvětluje tak příčiny současné situace. Je napsána osobitým způsobem s nezvyklou větnou skladbou a její myšlenky (tzn. myšlenky hlavního hrdiny) jsou koncipovány tak, aby zahrnuly problémy průměrného občana té dané doby a situace.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Vloženo: 14.06.2002

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Autíčko (Život bez smokingu)
-Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet, Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet (2)
-Městečko, kde se zastavil čas
-Obsluhoval jsem anglického krále, Obsluhoval jsem anglického krále (2), Obsluhoval jsem anglického krále (3), Obsluhoval jsem anglického krále (4), Obsluhoval jsem anglického krále (5), Obsluhoval jsem anglického krále (6), Obsluhoval jsem anglického krále (7), Obsluhoval jsem anglického krále (8)
-Obsluhoval jsem anglického krále (porovnání film/kniha)
-Ostře sledované vlaky, Ostře sledované vlaky (2), Ostře sledované vlaky (3), Ostře sledované vlaky (4), Ostře sledované vlaky (5), Ostře sledované vlaky (6), Ostře sledované vlaky (7), Ostře sledované vlaky (8), Ostře sledované vlaky (9), Ostře sledované vlaky (10), Ostře sledované vlaky (11), Ostře sledované vlaky (12), Ostře sledované vlaky (13), Ostře sledované vlaky (14), Ostře sledované vlaky (15), Ostře sledované vlaky (16)
-Ostře sledované vlaky (rozbor)
-Pábitelé
-Podvodníci (Perlička na dně)
-Postřižiny, Postřižiny (2), Postřižiny (3), Postřižiny (4)
-Příliš hlučná samota, Příliš hlučná samota (2), Příliš hlučná samota (3), Příliš hlučná samota (4)
-Slavnosti sněženek, Slavnosti sněženek (2)
-Taneční hodiny pro starší a pokročilé
Čítanka-Diamantové očko
-Maminčiny oči
-Ostře sledované vlaky
-Pábitelé
-Postřižiny
-Příliš hlučná samota
­­­­

Diskuse k výpisku
Bohumil Hrabal - Ostře sledované vlaky

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­