ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­

Nahoru po schodišti dolů


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Tuto humoristickou knihu napsala Bel Kaufmanová. Vydalo ji nakladatelství Železný v Praze roku 1997. Publikace má 318 stran.

ZAŘAZENÍ DÍLA:

Kniha je psána prózou. Děj se odehrává na střední škole v New Yorku na přelomu 20. a 21. století.

DĚJ:

Autorka popisuje své roky strávené na New Yorské střední škole, kde učila třídu "zvláště slabých" žáků. Popisuje starosti a problémy, se kterými se na této škole během 1. školního roku setkala. Kniha obsahuje ukázky rozhovorů mezi ní a jejími žáky i všudypřítomných oběžníků, ať už od ředitele školy nebo J.J.McHabea. Dočtete se tady o radách a problémech, které řeší pomocí domácí pošty se svou kolegyní Beatrice Schachterovou nebo pomocí dopisů se svou bývalou spolužačkou z univerzity, která ji tak odvádí od toho školního kolotoče do běžného a hlavně klidného života. Našli byste zde i slohové práce žáků "zvláště slabých", které, když se nad nimi člověk zamyslí, mu ukáží alespoň trochu myšlení dnešní mládeže.
Krásně je na průběhu knihy vidět, jak si postupně žáci učitelku zamilovávali. Například ti, kteří se na začátku školního roku pod písemné práce nebo pod "slohovky" podepisovali jako Mstitel nebo Zn.Otrávený žák měli ke konci knihy už odvahu podepsat se svým vlastním jménem. Možná to bylo také kvůli tomu, že jejich učitelka ležela v nemocnici se zlomenou nohou. Kniha není však plná jen humorných a úsměvných příběhů a ukázek. Na trochu smutnější notu zahraje například zjištění, že jedna dívka z učitelčiny třídy je mrtvá. Hlavní hrdinka si toto pokládá za svou vinu, protože dívka si s ní jednou po vyučování chtěla promluvit, ale ona musela na poradu kantorů. Nakonec se zjistilo, že dívka byla těhotná a pokusila se o potrat. Další smutný příběh je o dívce, která se zamilovala do profesora, který však její vyznání lásky považoval jen za vtip, ona to proto řešila skokem z okna. Dopadlo to s ní však lépe než v prvním příběhu. Skončila pouze v nemocnici s pár zlomeninami. Ta největší byla však zřejmě na jejím srdci.
Kniha sice nemá klasicky popsaný a vystižený děj, ale je zde alespoň naznačen. Určují ho především dopisy mezi učitelkou a její přítelkyní, bývalou spolužačkou Ellenou.

HLAVNÍ POSTAVY:

Sylvie Barrettová - učitelka, hlavní hrdinka, která píše tuto knihu, je ve škole nová a jako taková má spoustu starostí a zařizování, snaží se žáky dostat blíže k literatuře, je to dobrá učitelka, které leží na srdci dobro jejich studentů.

FORMA DÍLA:

Kniha je členěna na 12 kapitol. Každá kapitola je dále členěna na celkem 58 částí, které jsou nazvány podle původu ukázek, které se objevují v každé části. Například Ze schránky připomínek, Z koše učitelky S.Barrettové nebo Z pravé zásuvky ve třídě 301. V knize najdeme hlavně nespisovná slova nebo fráze, které jsou typické pro teenagery. Dopisy učitelky jsou psané velmi spisovně a pěkně, jak by se dalo očekávat od učitelky angličtiny.

CITÁT Z KNIHY (str. 184, kap. č.7, část č.32 - "Tabule nad píchacími hodinami"):

Učitelé, kteří stojí před odpoledním vyučováním před píchacími hodinami ve frontě, způsobují ve dveřích zácpu!
Prosím, nechoďte domů dříve, než zazvoní zvonek.

JJMcH

Schůze výboru pro zájmy učitelů se koná dnes v polední pauze ve třídě 404. Prosím, dostavte se ihned, jakmile budete mít oběd! V minulém měsíci nepřišel ani jeden!

VLASTNÍ HODNOCENÍ:

Kniha se mi velice líbila, byla humoristická, takže sem se u ní i hodně nasmála. Bylo zajímavé podívat se na školní svět i očima učitele. Některé zážitky a příhody jsou hlavní hrdince opravdu nezáviděla. Kniha také byla doplněna vtipnými, i když ne příliš uměleckými, ilustracemi žáků. Ti těmito malůvkami doplňovali své slohové práce nebo písemky právě místo onoho zmiňovaného podpisu. Mnoho situací bylo také nápadně podobných situacím, které zažívám skoro denně já sama ve škole.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: gombo, 28.03.2005

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Bel Kaufmanová - Nahoru po schodišti dolů

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­