ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Lindgrenová Astrid (*14.11.1907 - †28.01.2002)

­­­­

Bratři Lví srdce (2)

  • pro starší děti a mládež

Neobyčejný příběh dvou bratrů, které vzájemná láska dovede až k sebeobětování.
Krásný příběh o věrném přátelství, lásce, která zvítězí nad smrtí, zradou a nenávistí. Příběh o odvěké touze lidí po svobodě a volnosti. Bratři Jonatán a Karel Lvové se dostanou do posmrtné země Nangijala, kterou spolu jako bratři Lví srdce zachrání od hrozivé obludy Katly. Při krutém a nelítostném boji je Jonatán sežehnut Katlininými smrtícími ohnivými plameny. Teď je na mladším Karlovi, aby se oba dostali do Nangilimi, kde budou spokojeně žít i se svými přáteli.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1992 (1. vydání). Ze švédského originálu Bröderna Lejonhjärta přeložila Jarka Vaňková. Ilustroval František Skála. Počet stran: 158. ISBN: 80-00-00347-3.

OBSAH:

Knížka Bratři Lví srdce je o dvou bratrech, Jonatánovi a Suchárkovi (Karlovi). Suchárek je vážně nemocný, nemůže chodit, leží jen v posteli a vypadá to, že brzy umře. Jeho bratr Jonatán se mu snaží se vším pomáhat a bavit ho. Vypráví mu, že když někdo umře, dostane se do jiného světa, který se jmenuje Nangijala.

Jednoho dne ale v jejich domě vypukne požár. Jonatán vběhne do hořícího domu a s nemocným Suchárkem vyskočí z okna. Suchárek požár tedy přežije, ale jeho statečný bratr Jonatán na následky zranění po skoku umře. Jeho paní učitelka ho za jeho statečnost pojmenuje Jonatán Lví srdce.

Za dva měsíce umře i Suchárek a skutečně se dostane do Nangijaly, kde na něj již v Třešňovém údolí čeká Jonatán. Suchárek zjistí, že konečně může chodit, jezdit na koni a plavat a nic už ho nebolí.

Seznamují se se všemi lidmi v Třešňovém údolí a Suchárek postupně zjistí, že i tam existuje zlo a zlí lidé. Ve vedlejším Šípkovém údolí, které je odděleno vysokými horami, žili lidé spokojeně, ale napadl je zlý Tengil a jejich údolí obsadil. Lidé z obou údolí si mezi sebou posílají zprávy, které nosí holubice. Někdo ale holubice střílí a prozrazuje zprávy Tengilovi.

Lidem z Šípového údolí začne být opravdu zle, když Tengil zajme jejich vůdce Urbana, vězní ho v hluboké jeskyni a chystá se ho předhodit hrozné Katle - je to příšera z pradávných časů, která se živí lidským masem a její ohnivý dech lidi ochromuje. Poslouchá jen Tengila, jenž má kouzelnou trubku, kterou ji ovládá.

Na pomoc lidem v Šípkovém údolí vyráží samotný Jonatán a Suchárek zatím zůstane v jejich Třešňovém údolí. Jednu noc se mu ale zdá, že jeho bratr potřebuje pomoc a že ho volá. Vyrazí mu tedy na pomoc. V noci musí přespat v horách a přitom zaslechne, jak se Tengilovi vojáci potkají se zrádcem, který se jmenuje Jossi. Vojáci pak ale Suchárka odhalí, zajmou a odvedou do Šípkového údolí, kde se mu podaří je přesvědčit, že tam bydlí jeho dědeček, a tak ho propustí.

Setká se se svým bratrem Jonatánem a společně se vydají zachránit Urbana. Podaří se jim to a společně se vrátí do Šípkového údolí, kde chystají povstání proti zlému Tengilovi. Když povstání vypukne, zabijí skoro všechny vojáky, ale bohužel právě k údolí přijíždí Tengil i se svou strašnou Katlou. Jonatán statečně proti němu vyrazí a podaří se mu sebrat kouzelnou trubku. Teď se stal on pánem Katly a může jí nařídit, koho má zabít. Společně tedy zničí Tengila i zbytek jeho vojska.

Aby Katla nemohla už nikomu uškodit, rozhodli se, že ji odvedou zpět do hluboké jeskyně, kde ji nechají zemřít hlady. Katla je musí následovat, jen dokud mají kouzelnou trubku, a tak je všechno snadné. Když ale jedou přes most, Jonatán nešťastnou náhodou upustí trubku do vody. Pak už Katla přestane poslouchat a oba bratři ujíždí, co to jde, k jeskyni, kde ji chtějí nechat. Katla je dohání a plive za nimi oheň. Když už to vypadá, že je Katla dostihla, Jonatánovi se podaří shodit na ni velký balvan, který ji srazí do hlubokých peřejí, odkud se vynoří strašný pradávný had a obě příšery se navzájem zabijí.

Až potom Jonatán Suchárkovi prozradí, že ho při honičce zasáhl Katlin ohnivý plamen a brzy úplně ochrne. Vypráví Suchárkovi, že každý dobrý člověk, který v Nangijale zemře, se dostane do Nangilimy, kde už žijí jen samí hodní lidé a kde není zlo. Jediné, co pro to musí udělat, je skočit z vysoké skály. A až se zabijí, dostanou se hned do Nangilimy, kde už na ně čekají všichni jejich přátelé, kteří zemřeli při povstání.

Suchárek vezme svého bratra Jonatána Lví srdce a společně skočí...

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Vloženo: 26.10.2012

    Bohemia Institut
­­­­

Diskuse k výpisku
Astrid Lindgrenová - Bratři Lví srdce (2)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­