ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Lustig Arnošt (*21.12.1926 - †26.02.2011)

   
­­­­

Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou (9)

  • podtitul: I ten nejslabší může udělit bezpráví lekci
  • kompozice: chronologická
  • styl vyprávění: er-forma
  • počet kapitol: 3

Novela Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou byla vydána roku 1964. Arnošta Lustiga inspirovaly 2 skutečné události, jež v díle spojil a vznikla tak kniha, kterou napsal za jediný den. Z dobových recenzí můžeme usoudit, že kniha slavila veliký úspěch. Kupříkladu Vladimír Novotný o ní říká: "Lustig vytvořil tragický hymnus na krásu a skloubil ho s velkou stylistickou suverenitou s dikcí moderního žalmu, aby mohl popsat jednu z bezpočtu brutálních epizod smrti."

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Mladá fronta v Praze roku 2011 (1. vydání tamtéž). Počet stran: 131. ISBN: 978-80-204-2399-3.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Arnošt Lustig se narodil 21. prosince 1926 v Praze. Pocházel z chudších poměrů. Studoval reálku, avšak roku 1941 byl vyloučen kvůli své židovské rase. Byl vězněn v mnoha koncentračních táborech (Terezín, Osvětim, Buchenwald). Ke konci války uprchl z transportu do Dachau, posléze se ukrýval v Praze. Po válce začal studovat na Vysoké škole politických a sociálních věd, přispíval do novin a časopisů. Pracoval jako redaktor rozhlasu, vstoupil do KSČ. Po invazi vojsk Varšavské smlouvy roku 1968 se s rodinou usadil v USA. Zemřel na rakovinu 26. února 2011 v Praze.

TÉMA:

  • touha židovských obchodníků navrátit se zpátky do USA s pomocí nacistů, leč ti z nich chtějí vymámit jen peníze a poslat je do plynových komor
  • příběh polské herečky, jež zastřelila nacistu jeho vlastní zbraní, aby se vyhnula osudu v plynové komoře

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Nějakým způsobem spojit dvě historické události, aby z toho vznikl dokonalý příběh, poukazující na nacistické pohrdání Židy, po kterých nacisté chtějí jen jedno - peníze.

ŽÁNR:

Psychologická novela napsaná podle historických událostí z roku 1943.

OBSAH:

Příběh začíná v době, kdy skupina zámožných Židů přijíždí z Itálie do koncentračního tábora Osvětim, kde se jich ujímá poručík Brenske. Zároveň přijíždí i transport polských Židů, mezi nimiž je i Kateřina Horovitzová. Ta zaslechla, jak Brenske k boháčům promlouvá, že je odvezou zpět domů do USA, a tak Kateřina hned křičí, že chce s nimi, že nechce umřít. Díky Cohenovi se nakonec dostává do jejich skupiny (za 100 franků ji Cohen odkoupil od Brenskeho).

Cohen se o ni stará jako o nemluvně, nechá jí ušít kožich a kabát, aby se na cestu připravila. Při setkání s krejčím se Kateřina snaží dozvědět nějaké informace o své rodině, avšak marně, on odmítá mluvit. Židé byli následně posazeni do vlaku každý odděleně, Kateřina je v kupé s Cohenem, chce se jej také zeptat na svou rodinu, leč má strach, mohl by to někdo ze stráží uslyšet.

Čas od času obcházel kupé Brenske a mámil z boháčů peníze. Věděl, kolik mají na svých švýcarských účtech. Pomalu začínají chápat, že se do Ameriky nedostanou, akorát je Němci zruinují a nechají kdesi na pospas smrti...

Pak nastane problém s pasy, protože Kateřina žádný nemá, a tak se musí oženit s Cohenem, aby mohli pokračovat dál. Vlak odstaví v táboře...

Po svatbě Brenske odvede Židy k plynovým komorám, kde se mají umýt, je to nutné pro pokračování cesty. V tu chvíli již všichni ví, co bude následovat. Když ovšem vstupovali Židé do komory, Kateřina přiskočila k jednomu německému vojákovi a jeho vlastní pistolí jej zastřelila. Komando poskládané z Židů pak odvedlo Židy s Kateřinou a Cohenem do plynových komor, kde je postřílelo.
Bohužel je to realita, taková komanda skutečně existovala (Sonderkommanda), uklízela mrtvé Židy, pomáhala dozorcům a taky vraždila ostatní Židy...

HLAVNÍ POSTAVY:

Kateřina Horovitzová - mladá pěkná polská tanečnice, srdnatá, avšak Židovka
Bedřich Brenske - důstojník SS; chamtivý, manipulátor s lidmi, inteligentní
Herman Cohen - bohatý Žid, jejich mluvčí; pomůže Kateřině před smrtí; obětavý
rabín Dajem a krejčí - dvojice Židů z Osvětimi dosazena autorem, aby pomáhali s pochopením děje čtenáři a odhadovali budoucnost

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

  • autor používá spisovnou češtinu, používá německé výrazy (např. fortel)
  • využití slov z židovského prostředí (rabín)
  • Lustig se zaměřuje zejména na psychiku postav

KONTEXT AUTOROVY TVORBY:

Jedná se o vrcholné dílo autorovy tvorby, za které obdržel mnohá ocenění. Bylo napsáno v roce 1964 za velmi krátkou dobu.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou mě velice zaujala. Autor spojil dohromady dvě historické události a řekl bych, že se mu to povedlo na výbornou.

Celkově mi přišlo dílo srozumitelné, akorát se často odklánělo od hlavního děje, popisovalo tehdejší poměry německých vojáků a Židů, což může leckoho při čtení příběhu zmást.
Já jsem naštěstí vše pochopil správně a jsem velice rád, že si můžeme díla tohoto typu dnes přečíst.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Getner, 13.02.2018

­­­­

Diskuse k výpisku
Arnošt Lustig - Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou (9)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)