ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Čechov Anton Pavlovič (*29.01.1860 - †15.07.1904)

­­­­

Racek (rozbor)

  • komedie o čtyřech dějstvích
  • literární druh: lyrické drama
  • literární žánr: komedie s tragickými prvky
  • výrazová forma: próza

První z takzvané velké čtyřky Čechovových divadelních her (kromě Racka do ní patří Strýček Váňa, Tři sestry a Višňový sad) měla premiéru 17. října 1896 v Alexandrinském divadle v Petrohradě a zcela propadla. Věhlas jí přinesla až inscenace Moskevského uměleckého divadla roku 1898 v režii K.S.Stanislavského a V.I.Němiroviče-Dančenka.
Jedná se o komedii, které dominuje povětšinou nenaplněná láska, snaha o úspěch v tvorbě či na divadelních prknech i touha po opuštění nudného života... A v tom všem snažení a pachtění se lidé velmi často dostávají do komických, mnohdy až tragikomických nebo dokonce trapných situací...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Dilia v Praze roku 1985. Z ruského originálu Čajka přeložil Leoš Suchařípa.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Anton Pavlovič Čechov byl ruský dramatik a prozaik žijící na konci 19. a začátku 20. století. Poté co vystudoval medicínu v Moskvě, pracoval jako lékař a psal do humoristických časopisů. Je považován za zakladatele moderního dramatu a vytvořil takzvané lyrické drama, ve kterém se děj neodehrává v realitě, ale v pocitech a duševních rozporech postav. Jeho díla byla kritiky přijímána už za jeho života.

KOMPOZICE:

  • 4 dějství, 66 stran
  • chronologické časové uspořádání, ale mezi 3. a 4. dějstvím je větší časový rozestup (dva roky)
  • setkáváme se i s retrospektivním popisem osudů postav
  • dějové linky nejsou paralelní, ale navazují na sebe

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

  • použit je běžný spisovný jazyk tehdejší doby
  • dialogy jsou často převedeny na formu monologů, kdy jednotlivé osoby ani nemluví spolu, ale každý si sám pro sebe řeční
  • citově zabarvená slova: staroušku, miláčku a další
  • anafora: "Těžký, těžký má život."
  • časté je používání přirovnání a metafor, od čehož se odvíjí samotný název knihy

NÁZEV KNIHY:

Racek je v tomto dramatu nejen název díla, nýbrž i po celou dobu přítomná myšlenka. Treplev daruje Nině racka, jehož sám zabil a přijde mu to jako zajímavý nápad na povídku. Když je Nina na konci zoufalá a neví, co se životem, přirovnává sama sebe právě k tomuto rackovi, že je tak zničená a cítí se pouze jako námět na povídku.

LITERÁRNÍ SMĚR:

Jde o realistické dílo, protože zobrazuje skutečnost, jaká opravdu byla. Postavy zde neusilují o žádné vyšší ideály. Zároveň bych dílo zařadila do impresionismu, neboť autor se snaží vystihnout pocity hlavních postav a atmosféru děje.

HLAVNÍ POSTAVY:

Boris Trigodin - slavný a úspěšný melancholický spisovatel, přítel Arkadinové, ale je okouzlen mladou Ninou; stále si zapisuje náměty na příběhy, má neustálou touhu psát; Čechovovo alter ego
Irina Arkadinová - postarší talentovaná herečka z hlavního města; vyžaduje neustálý obdiv svého okolí; bojí se o svého syna Trepleva
Konstantin Treplev - syn Arkadinové, také spisovatel, ale nedaří se mu tak dobře; nešťastný z neopětované lásky k Nině, a proto žárlí na Trigodina, kterého Nina miluje
Nina Zarečná - naivní mladá herečka; zamilována do Trigodina a nedokáže opětovat Treplevovu lásku

STRUČNÝ DĚJ:

Odehrává se na ruském východě, na Sorinově panství na konci 19. století. V díle je dějová linie potlačena a klade se důraz na vnitřní život postav.

Hra začíná neúspěšnou premiérou Treplevova dramatu, po níž se mu kazí vztah s Ninou, která měla ve hře hlavní roli. Situace se ještě zkomplikovala, když do venkovského městečka přijel slavný spisovatel Trigodin, do něhož se Nina zamilovala, a kterou si pak odvezl do Moskvy.
Když se po dvou letech tato společnost opět sejde na venkově, dozvídáme se, že v Moskvě se pokazil i vztah Niny a Trigodina a jejich dítě zemřelo.
Na konci knihy spáchá nešťastný Treplev sebevraždu, protože neunese životní a profesní zklamání.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Postavy nedokáží žít život, jenž by je činil šťastnými. Hlavní téma jsou nešťastné a neopětované lásky, se kterými se postavy musí potýkat.

CITÁT Z KNIHY:

"Já vás miluji a toužím po vás, nevydržím sedět doma, každý den chodím pěšky šest kilometrů tam a šest zpátky, ale vy jste ke mně jenom indiferentní."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Andy Jaklová, 18.11.2015

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Anton Pavlovič Čechov - Racek (rozbor)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)