ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Stašek Antal (*22.07.1843 - †09.10.1931)

   
­­­­

Blouznivci našich hor - díl II.

Martinec
Tento sedlák tvrdé horské povahy zažije dvakrát úpadek, ale nedá se a zase se hospodářsky vzmůže. Se svou rodinou zachází velmi tvrdě. Ve stáří si oblíbí vnučku Reginu, která mu vykonává drobné služby. Martinec je příčinou toho, že se dítě rozstůně a zemře. To je počátek neštěstí, které ho teď stíhá jedno za druhým: zemře mu žena, vyhoří mu plná stodola, syna mu zabije strom. Lidé se mu začnou vyhýbat, protože se okolo něj dějou podivné věci. Duchovní učení mu přinese útěchu, že se vzpamatuje z ran osudu. Není už tak tvrdý jako dřív.

Housa
Housa prožil život dobrodružný a ničemný. Po návratu z Ameriky, kde také prováděl samou ničemnost, se vrátil do vlasti, oženil se, a to ho napravilo, ale jenom dočasně. Po smrti ženy se stal zase pytlákem a karbaníkem. Požárem baráku přijde o nevěstu, sám utrpí popáleniny, je živen obcí a spáchá i pokus o sebevraždu. Je pak dopraven do nemocnice, uzdraví se a spiritismus se mu stane novou oporou do života.

Brabenec
Byl to potrhlý švec, který provedl mnoho ztřeštěných kousků. Jeho dcerka Apolenka byla jeho miláčkem, ale umřela ze zármutku nad milencovou zradou. Z duševního poklesnutí, vzniklého nad dceřinou smrtí, pro které upadá i hmotně, vyléčí ho spiritismus. Věří, že se mu Apolenka skrze medium zjevuje.

Rytíř Boch
Mlynář Boch z Krásného Dolu obnoví své staré šlechtictví, na kterém si velmi zakládá, ale přijde tím o jeho mlýn. Když už nemá načisto nic, pochopí marnost svých snah získat Krásný Důl na jeho nynějších majitelích; je uveden mezi spiritisty. Účastní se sboru v Jestřábí.

V stánku
Když se věřící sešli, říkali svým sborům, že jsou v stánku. Boch se tam dověděl od ducha svého dědy, že touha po bohatství je marná. V stánku měli tři media, totiž tři ženy prostřednice: dvě mluvící a jednu zírající.

Paní Stoupová
Boch byl úplným žebrákem a ve své prostomyslnosti chtěl své šlechtictví zpeněžit. Advokát zprostředkuje věc tak, že by Boch vešel ve zdánlivý sňatek s bohatou statkářkou Stoupovou; ta by tím získala predikát pro své děti a Boch by za odstupné musel zmizet. Ale Boch odejde v noci před sňatkem a zůstane tulákem.

Voborský
Voborský je ustanoven lékařem ve Vysokém, seznámí se s Růženkou (postavou z 1. povídky); pro lásku k ní zakotví tento člověk, který procestoval svět a nikde nezapustil kořeny, na pevné životní půdě až nyní.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 14.06.2002

­­­­

Diskuse k výpisku
Antal Stašek - Blouznivci našich hor - díl II.







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)