ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Franková Anna (*12.06.1929 - †asi 1945)

­­­­

Deník Anny Frankové (12)

  • též Deník Anne Frankové
  • 12. června 1942 - 1. srpna 1944

Deník Anny Frankové se stal prvořadým dokumentem genocidy Židů za 2. světové války, ale i symbolem neotřesitelné vůle jednotlivce přežít. Stal se světoznámým, četly jej milióny, byl zfilmován v Hollywoodu a uváděn jako divadelní hra na Broadwayi a dodnes neztratil nic ze svého hlubokého humanismu a stále aktuálního angažmá pro toleranci a za potírání jakéhokoliv útlaku a segregace.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Státní nakladatelství dětské knihy v Praze roku 1966 (1. vydání tamtéž). Z holandského originálu Het Achterhuis přeložil Gustav Janouch. Ilustroval Ivan Strnad. Počet stran: 242.

HLAVNÍ POSTAVY

Anne a její sestra Margot, jejich rodiče, rodina van Daanových, pan Dussel

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Příběh se odehrává za druhé světové války v jedné z části Amsterodamu - Prinsengracht.

DĚJ:

Deník popisuje život osmi Židů (pěti dospělých a tří dětí) schovaných za německé okupace v tzv. zadním traktu starého obchodního domu (9. července 1942 - 1. srpna 1944). Tato zadní místnost byla vytvořena právě pro tyto účely a Anne a její rodina se sem přestěhovaly před blížícím se nebezpečím. Situace je napjatá a lidé se bojí každého šepotu, otevření dveří...

13letá Anne píše své přítelkyni Kitty (fiktivní osoba), protože potřebuje nějakou důvěrnici - cítí se osaměle. Ostatní lidé zadního traktu žijí pasivně, čekají na policii, smrt nebo zázrak. Anne rozmlouvá se svým deníkem, třídí a hodnotí dojmy, přemýšlí nad budoucností, uvažuje. Je přesvědčená, že všichni lidé mají zodpovědnost za každého člověka a každý člověk má odpovědnost za život lidí.

Anne uvádí podrobné poznatky o lidech žijících v zadní místnosti, včetně její rodiny: v roce 1933 emigrovali do Nizozemí, 1938 dolehl na Židy pogrom, válka, kapitulace, příchod Němců. Situace se razantně změnila. Denním chlebem jim byla bída, museli nosit hvězdu, odevzdat kola, nesměli jezdit auty, chodit do divadla, kina, hrát tenis, navštěvovat křesťany; nakupovat směli pouze mezi třetí až pátou hodinou.

Začátek deníku popisuje Annin život na svobodě - první zápis zní takto: "Doufám, že ti mohu svěřit všechno, jak jsem až doposud nikdy nemohla a doufám, že mi budeš velkou oporou."

Anne píše velmi podrobně, popisuje ulice, poukazuje na maličkosti. V deníku se vyskytuje také přímá řeč.

Počínaje rokem 1944 se situace zdánlivě začíná obracet k lepšímu a lidé v zadním traktu začínají přemýšlet pozitivněji. Plánují si svou budoucnost a věří v lepší zítřky. Nicméně 1. srpna jsou odvedeni policií, odděleni od sebe a dostávají se do různých koncentračních táborů.

Posledním zápisem v deníku jsou slova: "Zde končí deník Anny Frankové." Anne umírá paradoxně měsíc před koncem druhé světové války...

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha, která bezesporu stojí za přečtení, na mne udělala opravdu nepopsatelný dojem. Jako čtenář jsem prožíval s Anne veškeré její starosti, emoce a myšlenky a dokonale se vtáhl do děje.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Danny, 29.01.2013

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Anna Franková - Deník Anny Frankové (12)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)