ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Jirásek Alois (*23.08.1851 - †12.03.1930)

­­­­

Filozofská historie (2)

U slečny Elis již bydlelo 47 studentů. Nyní u ní žili Vavřena, Frybort, Špína a Zelenka. Vavřena a Frybort byli vlastenci. Frybort byl stále veselý, Vavřena vážnější. Zelenka byl "šplhoun". Chtěl mít u učitelů dobrou pověst, a proto se stále učil, moc nejedl, jen chleba s ovocnou kaší a do žádných věcí "proti státu" se nepouštěl. Špína byl nešťastný člověk. Učení mu nešlo a Márinka, dcera domácích, která se mu líbila, ho neměla ráda. Vavřena měl rád Lenku, která žila u aktuára Roubínka. Byla to jeho neteř. Roubínkovi jí však bránili, aby s Vavřenou chodila, protože chtěli, aby Vavřena chodil s jejich dcerou Lottynkou. Frybort měl zase rád Márinku. Paní domácí jim v tom nejdříve bránila, ale když viděla, že to není nic platno, nechala toho.
Vavřena chodil učit k aktuárům malého Fricka. Jednou byla doma jen Lenka. Když Vavřena vešel dovnitř, všiml si, že něco rychle schovala. Za chvíli zjistil, že to je česká kniha. Byl tím překvapen a zároveň měl radost, že je i Lenka vlastenka. Pak si navzájem začali půjčovat knihy.
Byl 1. máj a celá Litomyšl byla na nohou. V ten den se konal i přes zákaz profesorů majáles. Studenti se seřadili a pochodem vyšli do Nedošínského háje provázeni obyvately Litomyšle. Tam se sešla Lenka se slečnou Elis a Vavřenou. Zatím co si Elis s Lenkou povídaly o Lenčině strýci Jiřím, šel Vavřena za Lotty, aby ji vyzval na slíbenou čtverylku. Přišel však pozdě a Lotty se na něj rozzlobila a nevšímala si ho. Pak už zůstal Vavřena jen s Lenkou a Elis. Tam se také Špína přesvědčil, že Márinka má ráda Fryborta. Paní Rollerové, vdově po purkmistrovi, se studenti na majálesu vysmáli za její klepy.
Doma řekla paní aktuárová svému muži, že Lenka chodí s Vavřenou. Večer šel aktuár k Lence do komůrky, kde jí přišel na knížku patřící Vavřenovi od K.H.Máchy - Máj. Zakázali mu učit Fricka - toho začal učit jiný student, jménem Brož.
Za uspořádání majálesu byli někteří studenti potrestáni, ale ne vážně - jenom pár hodin si museli odsedět na koleji. Mezi nimi byli i Vavřena s Frybortem a Špínou. Zanedlouho nato byly zkoušky a po nich prázdniny. Všichni je udělali, jen Špína propadl. Rozhodl se, že půjde do kláštera ve Vysokém Mýtě. Vavřena, Frybort a Zelenka odjeli na prázdniny.
Po podzimu přišla zima a v zimě filozofický ples. Lottynka se na něj už dlouho připravovala. Matka chtěla, aby byla její dcera na plese nejhezčí. Také Lence dovolili jít na ples, neboť lidé povídali, že paní aktuárová je na Lenku přísná. Přes všechnu krásu byla Lotty na plese zklamaná, jelikož si totiž myslela, že si jí Vavřena bude víc všímat - jenže on tančil jen s Lenkou. Nakonec se Lotty dostalo náhrady; hrabě Žorž ji prohlásil za královnu plesu!
Do Litomyšle přicházely zprávy o povstání v Praze. Byla založena studentská legie, ve které byli Vavřena s Frybortem jako důstojníci. Oba dostali od svých děvčat červenobílou šerpu a i přes nářek slečen Elis, Márinky a Lenky odešli do Prahy. Na barikádách se setkali se Špínou a byli svědky jeho hrdinské smrti. Po potlačení povstání se museli nějakou dobu skrývat. Frybort posílal dopisy Márince z Moravy a Vavřena z Prahy.
O prázdninách stihl rodinu Roubínových smutek. Pan aktuár zemřel. Frybort si pak o masopustě v roce 1849 přijel pro Márinku a odvezl si ji na Hanou. O rok později se MUDr. Vojtěch Vavřena oženil s Lenkou; na jejich svatbě byl i Frybort s Márinkou a jejich malým synkem.

PROČ BYLA TATO KNIHA NAPSÁNA:
A. Jirásek nám chtěl touto novelou přiblížit tehdejší dobu a revoluční hnutí 1848. Chtěl také ukázat různé povahy tehdejších lidí a jejich život.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Daniela Mrázová, 21.10.2002

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Blaničtí rytíři (Staré pověsti české)
-F. L. Věk (všechny díly), F. L. Věk (všechny díly) (2), F. L. Věk (všechny díly) (3)
-F. L. Věk - díl I., F. L. Věk - díl I. (2), F. L. Věk - díl I. (3), F. L. Věk - díl I. (4), F. L. Věk - díl I. (5)
-F. L. Věk - díl I., II., F. L. Věk - díl I., II. (2), F. L. Věk - díl I., II. (3)
-F. L. Věk - díl II., F. L. Věk - díl II. (2)
-F. L. Věk - díl III.
-F. L. Věk - díl IV.
-F. L. Věk - díl V.
-Filozofská historie, Filozofská historie (2), Filozofská historie (3), Filozofská historie (4), Filozofská historie (5), Filozofská historie (6), Filozofská historie (7), Filozofská historie (8), Filozofská historie (9), Filozofská historie (10), Filozofská historie (11), Filozofská historie (12), Filozofská historie (13), Filozofská historie (14), Filozofská historie (15), Filozofská historie (16)
-Lucerna, Lucerna (2), Lucerna (3), Lucerna (4)
-Na dvoře vévodském
-O Bruncvíkovi (Staré pověsti české)
-O Čechovi (Staré pověsti české)
-Poklad
-Proti všem, Proti všem (2)
-Psohlavci, Psohlavci (2), Psohlavci (3)
-Psohlavci (rozbor)
-Růžový palouček (Staré pověsti české), Růžový palouček (Staré pověsti české) (2)
-Skaláci, Skaláci (2), Skaláci (3), Skaláci (4)
-Smutná místa (Staré pověsti české)
-Staré pověsti české, Staré pověsti české (2), Staré pověsti české (3), Staré pověsti české (4), Staré pověsti české (5), Staré pověsti české (6), Staré pověsti české (7), Staré pověsti české (8), Staré pověsti české (9), Staré pověsti české (10)
-Temno
-Vojnarka
-Z Čech až na konec světa, Z Čech až na konec světa (2), Z Čech až na konec světa (3), Z Čech až na konec světa (4), Z Čech až na konec světa (5), Z Čech až na konec světa (6)
-Zahořanský hon
Čítanka-Bílá paní (Staré pověsti české)
-Blaničtí rytíři (Staré pověsti české)
-Boží soud (Staré pověsti české)
-Dívčí válka (Staré pověsti české)
-Domů a jiné obrázky
-Durynk a Neklan (Staré pověsti české)
-F. L. Věk - díl I., F. L. Věk - díl I. (2)
-F. L. Věk - díl II., F. L. Věk - díl II. (2)
-F. L. Věk - díl III.
-F. L. Věk - díl IV.
-F. L. Věk - díl V.
-Filozofská historie, Filozofská historie (2), Filozofská historie (3), Filozofská historie (4), Filozofská historie (5), Filozofská historie (6)
-Kutnohorští havíři (Staré pověsti české)
-Libušina proroctví (Staré pověsti české)
-Lucerna, Lucerna (2), Lucerna (3)
-Lucká válka (Staré pověsti české)
-Na formance
-O Bivoji (Staré pověsti české)
-O Bruncvíkovi (Staré pověsti české)
-O Čechovi (Staré pověsti české)
-O Janošíkovi (Staré pověsti české)
-O králi Ječmínkovi (Staré pověsti české)
-O králi Svatoplukovi (Staré pověsti české)
-O Křesomyslu a Horymírovi (Staré pověsti české)
-O Krokovi a jeho dcerách (Staré pověsti české)
-O Libuši (Staré pověsti české)
-O Přemyslovi (Staré pověsti české)
-O staré Praze (Staré pověsti české), O staré Praze (Staré pověsti české) (2), O staré Praze (Staré pověsti české) (3), O staré Praze (Staré pověsti české) (4), O staré Praze (Staré pověsti české) (5), O staré Praze (Staré pověsti české) (6), O staré Praze (Staré pověsti české) (7), O staré Praze (Staré pověsti české) (8)
-O Žižkovi (Staré pověsti české)
-Opatovický poklad (Staré pověsti české)
-Praporec sv. Václava (Staré pověsti české)
-Proroctví Havlasa Pavlaty (Staré pověsti české)
-Proroctví slepého mládence (Staré pověsti české)
-Proti všem
-Psohlavci, Psohlavci (2), Psohlavci (3), Psohlavci (4), Psohlavci (5)
-Různá proroctví (Staré pověsti české)
-Růžový palouček (Staré pověsti české)
-Sibylina proroctví (Staré pověsti české)
-Staré pověsti české (celá kniha / e-book)
-Temno
-U nás, U nás (2)
-Úvod (Staré pověsti české)
-Z Čech až na konec světa, Z Čech až na konec světa (2), Z Čech až na konec světa (3)
­­­­

Diskuse k výpisku
Alois Jirásek - Filozofská historie (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)