ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Ginsberg Allen Irwin (*03.06.1926 - †05.04.1997)

    Brigda
­­­­

Kvílení a jiné básně

Žánr: sbírka beatnické poezie, z r. 1956
Kompozice: monumentální 3dílná litanie (výčty)
Obsah díla: dlouhá báseň Kvílení + ostatní básně - rozvedená témata

Volný verš, bohatá metaforika, výkřiky zoufalství a hněvu, časté připojování veršů spojkou a, spontánní formulování myšlenek, motivy z Kristova života, na kterých ukazuje zoufalství generace, spojuje obscénost, patos a komičnost.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Kritika vůči moderní civilizaci, životním a uměleckým stereotypům amerického způsobu života, revolta proti pokrytectví, výsměch konzumnímu stylu života, honbě za penězi a kariérou; je to vyjádření těch, kterým je cizí agresivita, rasová a národnostní nesnášenlivost i sociální nerovnost.

1. ČÁST:

Soubor nesouvislých situačních momentek, výchozí obraz plný smutku a zoufalství, naturalistických obrazů, vizí a snů (pocit lidí zbitých bytostí v agresivním světě).

2. ČÁST:

Příčiny zbídačení lidí vidí v moderní civilizaci = symbol zla, krutosti a peněz = vše, co ničí člověka.

3. ČÁST:

Zklidnění, ztotožňuje se se šílencem, do kterého promítá věčnou touhu po osvobození lidské existence (přímo oslovuje trpícího člověka Carla Solomona, se kterým se Ginsberg setkal v psychiatrické léčebně Rockland v New Yorku a diskutoval s ním).

CITÁT Z KNIHY (z 1. zpěvu):

Viděl jsem nejlepší hlavy své generace zničené
šílenstvím, hystericky obnažené a o hladu,
vlekoucí se za svítání černošskými ulicemi a vztekle
shánějící dávku drogy,
(…)

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Vloženo: 02.06.2005

­­­­
­­­­

Diskuse k výpisku
Allen Irwin Ginsberg - Kvílení a jiné básně

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­