ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Ginsberg Allen Irwin (*03.06.1926 - †05.04.1997)

Bohemia Institut    
­­­­

Král majálesu

V básni Král majálesu (King of a May Day parade / King of May) autor vyjadřuje svoje zkušenosti s totalitními režimy, především zde popisuje svoji návštěvu Československa, kdy byl v Praze třikrát zatčen: nejprve za to, že opilý zpíval na Národní třídě, podruhé za potyčku s agentem, jemuž se nelíbily autorovy homosexuální sklony, kterými se vůbec netajil a které neskrýval, ba otevřeně se k nim hlásil a na veřejnosti se vůbec neostýchal projevit svoji náklonnost ke stejnému pohlaví, a potřetí byl zatčen za svoje údajně ztracené poznámky, v nichž vyjadřoval svoje sexuální představy i politické názory.
Když se díky vyhoštění z Kuby dostal do Československa, nemyslel si, že brzy bude muset opustit i tuto zemi. Za vinu vše dává komunistickým režimům. V Československu se nemohl hnout, aniž by ho někdo nesledoval, v noci z ničeho nic nerušil nebo nekontroloval všechny jeho poznámky.
Při svém pobytu zde byl zvolen králem majálesu a je hrdý na to, že ho studenti zvolili. Stejně tak jako studenti vyjádřili své sympatie k němu a tím i k beatnické generaci, on sympatizuje s nimi a píše tuto báseň v letadle při nucené cestě z Prahy do Londýna. Jeho krátký pobyt se uskutečnil v květnu roku 1965, což je tedy zároveň datum napsání této básně. Kvůli svým radikálním názorům a údajně špatnému vlivu na mládež ho zde komunistická vláda nemohla déle nechat a Allen Ginsberg musel být deportován.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Malenicka, 27.05.2012

­­­­

Diskuse k výpisku
Allen Irwin Ginsberg - Král majálesu

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­