ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Jarry Alfred (*08.10.1873 - †01.11.1907)

­­­­

Nadsamec

Brilantní parodický obraz "vědeckého" pokusu o zjišťování hranic sexuálních možností člověka...

ÚVOD:

Satirický román Nadsamec (1902, Le Surmâle) žene do extrému různé "super" vlastnosti člověka, ať už jich pak užívá v lásce nebo ve sportu, vědě atd. V češtině vyšel poprvé v roce 1968 (Praha, Odeon).

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Alfred Jarry se narodil v Lavalu. Již na gymnáziu sepsal několik komedií ve verši i v próze. Rok před maturitou vznikla první verze Krále Ubu (předlohou pro hlavní postavu byl jeden Jarryho profesor). V roce 1896 měla hra poprvé premiéru a nadmíru šokovala přítomné publikum. Jarry se pokoušel vydávat několik časopisů, ale výsledkem byla obyčejně pouze ztráta peněz. Pro Jarryho život bylo klíčové kolo, revolver a absint (na kole jezdil, střílel místo zvonění a alkohol užíval, kdy se mu zachtělo). Jarry zemřel v nemocnici a údajně poslední, co si přál, bylo párátko. Jarry se stal inspirátorem surrealismu a jedním z představitelů absurdního divadla.

FORMA A JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Er-forma; nenavazující rozhovory; fantaskní a nepředstavitelné situace, které se na čtenářovu ochotu sledovat text takový, jaký je; erotické prvky; představení různých "pavědeckých" vynálezů; střídání časových rovin...

HLAVNÍ POSTAVY:

Ondřej Marcueile - "Nadsamec"; introvertní; dobrý hostitel; trochu podivín; nadměrně obdařený - to však ze studu skrývá; bohatý
profesor Elson - nadšený badatel a vědec; neustále touží vynalézt něco převratného; ochotný riskovat; nežije tak docela v realitě
Ellena - účastní se pokusu a mnohokrát se miluje s Nadsamcem; nepříliš vykreslená; chtivá; krásná; později se usadí a žije jako jiné ženy

DĚJ:

Co si lidé obvykle představí pod pojmem "Nadsamec", je značně zavádějící. Pokud se kniha vůbec zabývá erotikou, tak až ve druhé části - v první po ní není ani stopy.

Hlavním hrdinou je Ondřej Marcueile, který je sice "nadmíru vyvinutý", ale jinak normální a inteligentní muž.
Ve větší polovině knihy popisuje podivný závod na 10000 km, kde spolu soupeří lokomotiva a jakési "kolo" poháněné pěticí lidí.
Cyklisté se během závodu živí pouze potravinou, kterou vynalezl profesor Elson a nazval ji "Perpetual motion food". Závod má prokázat, že jeho dílo je plnohodnotnou náhražkou normálního jídla.
Jeden ze šlapačů během závodu zemře a družstvo stráví zhruba jeden den (zatímco lokomotiva získává náskok) tím, že ho opět "učí" šlapat, přestože se díky profesorovu vynálezu poměrně rychle rozkládá.
Těsně před koncem závodu předjede obě soutěžící skupiny jakási postava na něčem, co vypadá jako rozvrzané kolo, a v té hrozné rychlosti jede po kolejích těsně před lokomotivou.
Závod vyhraje pětičlenné profesorovo družstvo, protože v lokomotivě zkusí ze zoufalství zatopit rumem a ten uhasí oheň. Co se ale stalo s osobou, která předjela lokomotivu, to už se nikdy nikdo nedozvěděl.

V další části jsme svědky pokusu. Společnost se už dříve bavila o jakémsi Indiánovi, který je schopen neuvěřitelných výkonů, když jde o sex. Ondřej se tedy převléká za tohoto Indiána a zve k sobě do domu několik přátel i prostitutek, na kterých má Indián svou zdatnost dokázat.
Všechny prostitutky však někdo zamkne v jednom pokoji, kde nemají žádné světlo a jak se snaží uniknout, různě se milostně proplétají samy se sebou.
Indián má mezitím na dvoře 24 hodin čas, aby se miloval s profesorovou dcerou Ellenou (která má masku) a během té doby překonal rekord v možném počtu pohlavních styků za určený čas. Z okna v domě je pozoruje doktor Bathybius a dělá si záznamy o jednotlivých "číslech". Ti dva nikam nespěchají a přesto si doktor nakonec může napsat číslovku 82.
Ondřej s Ellenou jdou po dni ještě do domu a milují se jen tak pro vlastní potěšení. Ellena je z toho tak zmožená, že na konci omdlí a Ondřej si myslí, že ji svou "láskou" zabil.
Všechno pozorují prostitutky z jiné místnosti a potom se posmívají, že ony viděly, jak se milovali pouze třikrát a to ještě nic moc...
Ellena je do Nadsamce zamilovaná. Její otec proto vynalezne přístroj, který má změřit jeho lásku k ní. Stroj dokáže i Nadsamcův cit, ale je to na něj příliš mnoho, roztaví se a Nadsamce zahubí.
Ellena je provdána (její muž musel slíbit, že jejich sex bude v normě - žádné výstřelky) a tím se z podivné vášně uzdraví.

CITÁT Z KNIHY:

Láska je akt, nemající významu, protože je možné opakovat jej nesčetněkrát.

A tělo Ondřeje Marcueila, celé nahé a místy rudě zlaté, zůstalo ovinuto kolem tyčí v mříži - nebo naopak s mřížemi kolem těla...
Tak umřel Nadsamec, propleten železem.

VLASTNÍ NÁZOR:

Ve škole jsem o této knize dostala naprosto mylné informace. Konkrétně mi totiž bylo sděleno (co se týká děje), že "Nadsamec" je nadměrně vyvinutý muž nevalného rozumu, který se stále snaží překonat svůj osobní rekord v počtu žen za noc a u posledního takového pokusu zemře.

Jaké tedy bylo moje překvapení, když jsem později (konkrétně v maturitním ročníku) vzala knihu doopravdy do ruky a začala jsem číst. Popsaný děj jsem hledala marně, celé se mi to zdálo hrozně zmatené a nepravděpodobné. Chvílemi jsme se vysloveně ztrácela a vůbec jsem nevěděla, čí jsem.
Navzdory tomu, že román je popisován jako satirický, jsem se moc nepobavila. Naopak jsem spíš nevěřícně kroutila hlavou - například u scény, kdy družstvo "rozšlapává" svého mrtvého kolegu. Některé stránky jsem četla více než jednou a přesto mám dojem, že mi jejich význam naprosto a dokonale uniká.

Kniha mě tedy překvapila, trochu zmateně jsem ji přečetla, ale za sebe ji asi nedoporučím. Na to mi přišla až příliš absurdní a chaotická.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Vloženo: 16.11.2009

    Bohemia Institut
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Nadsamec
-Ubu králem
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Alfred Jarry - Nadsamec

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­