ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Puškin Alexandr Sergejevič (*06.06.1799 - †10.02.1837)

­­­­

Piková dáma (3)

Vydáno v roce 1973, 54 stran

Piková dáma je román o kartách. O kartách a těch, kteří je hrají. Každý by si přál vyhrát a zbohatnout tak, jenže tajemství třech po sobě jdoucích vyhrávajících karet zná jen stará hraběnka. Mladík Heřman nikdy karty nehraje, jen vysedává u karetního stolku a hru pozoruje, protože jak říká: "Neumím obětovat nezbytné za naději, že získám zbytečné." Také on by však chtěl mermomocí zbohatnout.
Jednou se dostane až k domu staré hraběnky, kde objeví v okně sedět její schovanku Jelizabetu Ivanovnu a začne s ní koketovat. Po nějakém čase si začnou dopisovat a nakonec ho Jelizabeta pozve do svého pokoje na noční schůzku po plese, kam se vydala i s hraběnkou. Heřman provede všechno podle plánu, který mu Jelizabeta dala, ale místo aby šel do její komůrky, zůstane schovaný v kabinetu u hraběnčiny ložnice. Tam vyčká příjezdu panstva a počká, než jde hraběnka spát a pak se před ní objeví a vymáhá na ní ono tajemství třech karet. Hraběnka mu je však odmítá prozradit a tak na ni Heřman vytáhne pistoli. Toho se hraběnka zděsí k smrti. Ano, když se jí pak Heřman ptá, co se jí stalo, zjistí, že opravdu zemřela. S lítostí z hraběnčiny smrti, ale ještě víc z toho, že se nikdy nedozví tři karty, které by ho přivedly k bohatství, jde za Jelizabetou a všechno jí řekne. Ta mu nakonec dá klíče od tajného schodiště, aby mohl odejít.
Další den se koná hraběnčin pohřeb, na který jde spoustu lidí a také Heřman. Když na něj přijde řada, u hraběnčiny rakve poklekne a prosí ji za odpuštění. Když potom vstane, zdá se mu, že na něj mrtvola mrkla. V noci pak za Heřmanem přijde hraběnčin přízrak a řekne mu, že ony karty jsou trojka, sedma a eso. Za to, že mu je prozradila, že si však musí vzít Jelizabetu. Heřman několik dní nemyslí na nic jiného než na karty, které mu mohou dopomoci k bohatství, když do města přijede známý podnik proslulého hráče Čekalinského. Tam Heřman přijde, první den vsadí na trojku, vyhraje. Druhý den přijde znovu a vsadí na sedmu a znovu vyhraje obrovskou částku peněz. Když přijde třetí den, všichni už očekávají, co se bude dít a Heřman vsadí na eso. To však nevyhraje a vyhraje piková dáma, jejíž obrázek je velmi podobný zesnulé hraběnce. Heřman prohraje všechny své peníze a zblázní se z toho.

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka mě moc nezaujala, je na můj vkus moc krátká a rychlá a také to zrovna není můj oblíbený žánr, ale i takové knihy existují.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: feefee, 08.04.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Arion: výbor z lyriky
-Bělkinovy povídky, Bělkinovy povídky (2)
-Boris Godunov, Boris Godunov (2)
-Cikáni
-Evžen Oněgin, Evžen Oněgin (2), Evžen Oněgin (3), Evžen Oněgin (4), Evžen Oněgin (5), Evžen Oněgin (6), Evžen Oněgin (7), Evžen Oněgin (8), Evžen Oněgin (9), Evžen Oněgin (10), Evžen Oněgin (11), Evžen Oněgin (12), Evžen Oněgin (13), Evžen Oněgin (14), Evžen Oněgin (15), Evžen Oněgin (16), Evžen Oněgin (17), Evžen Oněgin (18), Evžen Oněgin (19), Evžen Oněgin (20), Evžen Oněgin (21), Evžen Oněgin (22), Evžen Oněgin (23), Evžen Oněgin (24), Evžen Oněgin (25), Evžen Oněgin (26), Evžen Oněgin (27), Evžen Oněgin (28), Evžen Oněgin (29), Evžen Oněgin (30), Evžen Oněgin (31), Evžen Oněgin (32)
-Evžen Oněgin (rozbor)
-Kapitánská dcerka, Kapitánská dcerka (2), Kapitánská dcerka (3), Kapitánská dcerka (4), Kapitánská dcerka (5)
-Kavkazský zajatec
-Malé tragédie
-Měděný jezdec
-Piková dáma, Piková dáma (2), Piková dáma (3), Piková dáma (4), Piková dáma (5), Piková dáma (6), Piková dáma (7), Piková dáma (8), Piková dáma (9), Piková dáma (10)
-Vánice
Čítanka-Ančar (Lyrika)
-Boris Godunov, Boris Godunov (2), Boris Godunov (3)
-Cesta do Arzrumu, Cesta do Arzrumu (2), Cesta do Arzrumu (3)
-Evžen Oněgin
-Kavkaz
-Koketě
-Má svoboda
-Mozart a Salieri
-Muza
-Památník
-Scéna z Fausta
-Scény z dob rytířských
-Skoupý rytíř
-Vyšel jsem dřív než hvězda ranní (Vyšel jsem dřív než hvězda ranní)
­­­­

Diskuse k výpisku
Alexandr Sergejevič Puškin - Piková dáma (3)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­