ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Puškin Alexandr Sergejevič (*06.06.1799 - †10.02.1837)

­­­­

Evžen Oněgin (rozbor)

Evžen Oněgin, znuděný petrohradský dandy, opouští jednotvárný společenský život velkoměsta a stěhuje se na venkov, kde jeho jedinou společností je básník Lenský. Ve venkovském sídle poznává Oněgin ušlechtilou Taťánu, vzbudí v ní lásku, sám ji však neopětuje. Lehkomyslně podnítí žárlivost přítele Lenského a v souboji jej zabije. Otřesen touto tragédií odchází do ciziny, jenomže ani tam nenajde klid. Když se pak po letech vrací, setká se s Taťánou, provdanou za staršího generála. Tentokrát se do ní vášnivě zamiluje, Taťána ho ale odmítne, a Oněgin tak ztrácí poslední naději, že konečně najde smysl svého bytí...

ROMANTISMUS:

  • první třetina 19. století
  • reakce na rozpor mezi realitou a humanistickými ideály, které proklamovala Velká francouzská revoluce
  • podmaněné národy bojují o svobodu, požadavek na volnost občana
  • vlastenectví, přiblížení k lidové slovesnosti
  • návrat k přírodě a historii
  • individualismus, člověk versus společnost
  • vnímání jednotlivce, citovost
  • nešťastná láska
  • titanismus
  • typické žánry: balada, pohádka, román, poéma
  • ruský romantismus: 19. století je zlatý věk ruské literatury

STRUČNĚ O AUTOROVI:

  • z francouzsky mluvící šlechtické rodiny
  • nejoceňovanější jako básník - krásy přírody
  • sympatizoval s děkabristy - vůdci povstání, chtěli sesadit cara a zavést konstituci - téma svobody člověka a pohrdání tyranií
  • 10 let ve vyhnanství na Krymu a Kavkazu
  • zemřel v souboji

EVŽEN ONĚGIN:

Žánr

Lyrickoepický román ve verších

Kompozice

  • 8 hlav, každá uvedena citací známých myslitelů
  • takzvaná oněginská strofa: 14 8-9slabičných veršů, pravidelný rým
  • autor často vstupuje do děje a jako pozorovatel promlouvá ke čtenáři
  • postavy se vyvíjí a jsou voleny tak, že vytváří kontrasty
  • dlouhé popisy krajiny i dialogy

Čas a místo

Počátek 19. století na ruském venkově

Děj

Evžen Oněgin (26) je šlechtic, má majetek i vzdělání, ale ničemu se nevěnuje, je nazván zbytečným člověkem. Dříve byl lvem salónů, ale to se mu omrzelo. Teď nepracuje, je líný, chce se věnovat literární tvorbě, ale nemá dostatek vůle, tak jen leží, tlí, pohrdá lidmi a je pesimistický. Finanční nedostatek po smrti otce řeší smrt strýčka a dědictví domu na venkově. Tam přijíždí, jenže brzy jej začne nudit i příroda.

Seznámí se s idealistickým snílkem, básníkem Vladimírem Lenským (18), který jej uvede do domu vdovy Larinové a seznámí jej se sestrami Olgou (Vladimírova nastávající, je povrchní a dle Evžena Oněgina "prázdná") a Taťánou (stydlivá, romantická, plná citu, ráda čte).
Taťána se do Evžena zamiluje a píše mu dopis o svých citech - ten je považován za jeden z nejromantičtějších v dějinách literatury.
Evžen Oněgin ji odmítá, varuje ji před sebou, že je nestálý a vůbec se nechce ženit.

Taťáně se zdál sen o tom, že Evžen Oněgin zabil Lenského. Všichni se scházejí na oslavě jejího svátku. Hosté pokládají Evžena Oněgina za Taťánina ctitele, on, aby dokázal opak (a také se nudí), tančí celý večer s Olgou.
Žárlivý Lenský vyzve Evžena na souboj (po vzoru romantických hrdinů), který se má konat druhého dne ráno, a je zabit. Evžen Oněgin poté odjíždí do Moskvy, smrt Vladimíra mu připadá zbytečná.

Olga se rychle vdá a odstěhuje se. Taťána teskní, poté ale z Oněginových poznámek zjistí, jaký doopravdy byl a na přání matky odjíždí do Moskvy a bere si staršího knížete.

Po letech se Evžen Oněgin a Taťána setkávají v Moskvě, on se do ní zamiluje, vyzná se jí v dopise, ona neodpovídá, ale jeho dopis ji rozbrečel. Přizná se, že jej stále miluje, ale chce být za každou cenu věrná svému muži. Evžen Oněgin odchází. Příběh končí příchodem manžela. Oněgin ztrácí poslední naději na smysl života.

Témata

Znechucení zbytečností, problémy lásky, pohrdání společností, které je důsledkem Oněginovy ztracenosti, jeho vysoká očekávání.

Hlavní myšlenka

Příběh člověka, jenž je obětí sebe sama.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Iris, 02.02.2012

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Arion: výbor z lyriky
-Bělkinovy povídky, Bělkinovy povídky (2)
-Boris Godunov, Boris Godunov (2)
-Cikáni
-Evžen Oněgin, Evžen Oněgin (2), Evžen Oněgin (3), Evžen Oněgin (4), Evžen Oněgin (5), Evžen Oněgin (6), Evžen Oněgin (7), Evžen Oněgin (8), Evžen Oněgin (9), Evžen Oněgin (10), Evžen Oněgin (11), Evžen Oněgin (12), Evžen Oněgin (13), Evžen Oněgin (14), Evžen Oněgin (15), Evžen Oněgin (16), Evžen Oněgin (17), Evžen Oněgin (18), Evžen Oněgin (19), Evžen Oněgin (20), Evžen Oněgin (21), Evžen Oněgin (22), Evžen Oněgin (23), Evžen Oněgin (24), Evžen Oněgin (25), Evžen Oněgin (26), Evžen Oněgin (27), Evžen Oněgin (28), Evžen Oněgin (29), Evžen Oněgin (30), Evžen Oněgin (31), Evžen Oněgin (32)
-Evžen Oněgin (rozbor)
-Kapitánská dcerka, Kapitánská dcerka (2), Kapitánská dcerka (3), Kapitánská dcerka (4), Kapitánská dcerka (5)
-Kavkazský zajatec
-Malé tragédie
-Měděný jezdec
-Piková dáma, Piková dáma (2), Piková dáma (3), Piková dáma (4), Piková dáma (5), Piková dáma (6), Piková dáma (7), Piková dáma (8), Piková dáma (9), Piková dáma (10), Piková dáma (11)
-Vánice
Čítanka-Ančar (Lyrika)
-Boris Godunov, Boris Godunov (2), Boris Godunov (3)
-Cesta do Arzrumu, Cesta do Arzrumu (2), Cesta do Arzrumu (3)
-Evžen Oněgin
-Hodokvas v době moru
-Kamenný host
-Kavkaz
-Koketě
-Má svoboda
-Mozart a Salieri
-Muza
-Památník
-Scéna z Fausta
-Scény z dob rytířských
-Skoupý rytíř
-Utrhačům Ruska
-Vyšel jsem dřív než hvězda ranní (Vyšel jsem dřív než hvězda ranní)
­­­­

Diskuse k výpisku
Alexandr Sergejevič Puškin - Evžen Oněgin (rozbor)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)