ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Puškin Alexandr Sergejevič (*06.06.1799 - †10.02.1837)

   
­­­­

Evžen Oněgin (3)

Žánr: veršovaný román (romanticko-realistický)
Námět: Osud mladého šlechtice, který je ovlivněn láskou a lehkovážností.

HLAVNÍ POSTAVA:

Evžen Oněgin je mladý, inteligentí, ale zároveň zkažený a znuděný šlechtic, který se často zabývá jen sám sebou.

DĚJ:

Evžen zdědil po svém strýci velké jmění a odjíždí na vesnici na zděděné panství. Tam se seznámí s Vladimírem Lenským, který představuje jeho úplný opak, ale přesto se stanou dobrými přáteli. Tráví společně hodně času a Vladimír se Evženovi svěří se svou láskou k Olze, dcery statkářky Lariny a sestra Taťány. Olga je lehkovážná mladá slečna, která často a ráda koketuje se mladými muži. Taťána se zamiluje do Evžena a pošle mu milostný dopis, ve kterém mu projeví své city. Ale Evžen její lásku neopětuje, ale nechce jí zranit a tak jí všechno v klidu vysvětlí. Následně ho Vladimír pozve na Taťáninu oslavu. Tam však Olga začne koketovat s Evženem, což Vladimíra velmi urazí a je zklamán Evženovým přátelstvím a chováním. Jako pomstu za urážku vyzve Evžena na souboj. I když Evžen se s Vladimírem nechce utkat, protože si uvědomuje následky, k souboji dojde a Vladimír v něm umírá. Zdrcený Evžen odjíždí z venkova. Olga si brzy najde nového nápadníka, kterého s v zápětí vezme. Taťána stále zůstává sama a je poslána do Moskvy, aby si našla budoucího manžela.
Evžen který mezitím cestoval po světě se po třech letech vrací do Moskvy, kde se setkává s Taťánou, která je nyní manželkou významného knížete. Evžen se do ní zamiluje a uvědomí si, o co přišel, když odmítl její lásku. Snaží se jí získat a pošle jí milostný dopis. Zjistí, že ho Taťána stále miluje, ale nemůže opustit svého manžela. Evžen ztrácí naději a zároveň i smysl života a vydává se na cesty.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: coby182, 30.05.2005

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Arion: výbor z lyriky
-Bělkinovy povídky, Bělkinovy povídky (2)
-Boris Godunov, Boris Godunov (2)
-Cikáni
-Evžen Oněgin, Evžen Oněgin (2), Evžen Oněgin (3), Evžen Oněgin (4), Evžen Oněgin (5), Evžen Oněgin (6), Evžen Oněgin (7), Evžen Oněgin (8), Evžen Oněgin (9), Evžen Oněgin (10), Evžen Oněgin (11), Evžen Oněgin (12), Evžen Oněgin (13), Evžen Oněgin (14), Evžen Oněgin (15), Evžen Oněgin (16), Evžen Oněgin (17), Evžen Oněgin (18), Evžen Oněgin (19), Evžen Oněgin (20), Evžen Oněgin (21), Evžen Oněgin (22), Evžen Oněgin (23), Evžen Oněgin (24), Evžen Oněgin (25), Evžen Oněgin (26), Evžen Oněgin (27), Evžen Oněgin (28), Evžen Oněgin (29), Evžen Oněgin (30), Evžen Oněgin (31), Evžen Oněgin (32)
-Evžen Oněgin (rozbor)
-Kapitánská dcerka, Kapitánská dcerka (2), Kapitánská dcerka (3), Kapitánská dcerka (4), Kapitánská dcerka (5)
-Kavkazský zajatec
-Malé tragédie
-Měděný jezdec
-Piková dáma, Piková dáma (2), Piková dáma (3), Piková dáma (4), Piková dáma (5), Piková dáma (6), Piková dáma (7), Piková dáma (8), Piková dáma (9), Piková dáma (10)
-Vánice
Čítanka-Ančar (Lyrika)
-Boris Godunov, Boris Godunov (2), Boris Godunov (3)
-Cesta do Arzrumu, Cesta do Arzrumu (2), Cesta do Arzrumu (3)
-Evžen Oněgin
-Kavkaz
-Koketě
-Má svoboda
-Mozart a Salieri
-Muza
-Památník
-Scéna z Fausta
-Scény z dob rytířských
-Skoupý rytíř
-Vyšel jsem dřív než hvězda ranní (Vyšel jsem dřív než hvězda ranní)
­­­­

Diskuse k výpisku
Alexandr Sergejevič Puškin - Evžen Oněgin (3)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­