ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Puškin Alexandr Sergejevič (*06.06.1799 - †10.02.1837)

­­­­

Evžen Oněgin (22)

- román ve verších

Sentimentální hlavní hrdina, odmítající lásku ušlechtilé Taťány, marně usiluje o postižení smyslu života. Nedokáže překonat vnitřní prázdnotu své společenské třídy.

Evžen Oněgin je mladý švihák z Petrohradu. Zahálčivý, znuděný, zkouší dělat všemožné věci, chodí na plesy a užívá si. Díky dědictví odcestuje na venkov. Zde se přátelí pouze s mladým básníkem Vladimírem Lenským. Ten ho vezme k rodině Larinů, kde se Lenský pokouší oženit s jednou z dcer, Olgou.
Sestra Olgy, Taťána, se hluboce zamiluje do Oněgina hned na první pohled. Rozechvěná láskou mu napíše dopis, ale Evžen ji odbude tím, že by s ním nebyla šťastná.
Po nějaké době naléhá Vladimír na Evžena, aby šel také na bál, který pořádají Larinovi u příležitosti oslavy Taťániných narozenin. Rozmrzelý Evžen se rozhodne zahrát si na svůdce Olgy, k velkému zoufalství Vladimíra. Ten, cítíc se oklamán, žádá zadostiučinění: souboj s pistolemi druhý den za svítání. Oněgin zabije Lenského, ale zároveň lituje této absurdní vraždy. Okamžitě opouští venkov, kde již nechce déle zůstat.
Taťána se sužuje každým dnem z lásky k Evženovi. Navštíví dům, jenž opustil, a objeví zde knihy a jiné osobní předměty. Nakonec se její matka rozhodne ji poslat do Moskvy, aby tam našla manžela. S lítostí Taťána odjíždí z venkova.

O několik let později se Evžen vrátí z cest a ukáže se na jedné recepci v Moskvě. Nalezne tam Táňu provdanou za starého generála a uvědomí si, jakou chybu tehdy udělal. Z lásky docela onemocní a napíše své milované dopis, na který však nedostane odpověď.
Vydá se za Táňou osobně a překvapí ji během pláče nad jeho posledním vzkazem. Řekne mu, že ho stále miluje, ale i přesto zůstane věrná svému manželovi a odejde.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: J. Kloudová, 06.11.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Arion: výbor z lyriky
-Bělkinovy povídky, Bělkinovy povídky (2)
-Boris Godunov, Boris Godunov (2)
-Cikáni
-Evžen Oněgin, Evžen Oněgin (2), Evžen Oněgin (3), Evžen Oněgin (4), Evžen Oněgin (5), Evžen Oněgin (6), Evžen Oněgin (7), Evžen Oněgin (8), Evžen Oněgin (9), Evžen Oněgin (10), Evžen Oněgin (11), Evžen Oněgin (12), Evžen Oněgin (13), Evžen Oněgin (14), Evžen Oněgin (15), Evžen Oněgin (16), Evžen Oněgin (17), Evžen Oněgin (18), Evžen Oněgin (19), Evžen Oněgin (20), Evžen Oněgin (21), Evžen Oněgin (22), Evžen Oněgin (23), Evžen Oněgin (24), Evžen Oněgin (25), Evžen Oněgin (26), Evžen Oněgin (27), Evžen Oněgin (28), Evžen Oněgin (29), Evžen Oněgin (30), Evžen Oněgin (31), Evžen Oněgin (32)
-Evžen Oněgin (rozbor)
-Kapitánská dcerka, Kapitánská dcerka (2), Kapitánská dcerka (3), Kapitánská dcerka (4), Kapitánská dcerka (5)
-Kavkazský zajatec
-Malé tragédie
-Měděný jezdec
-Piková dáma, Piková dáma (2), Piková dáma (3), Piková dáma (4), Piková dáma (5), Piková dáma (6), Piková dáma (7), Piková dáma (8), Piková dáma (9), Piková dáma (10)
-Vánice
Čítanka-Ančar (Lyrika)
-Boris Godunov, Boris Godunov (2), Boris Godunov (3)
-Cesta do Arzrumu, Cesta do Arzrumu (2), Cesta do Arzrumu (3)
-Evžen Oněgin
-Kavkaz
-Koketě
-Má svoboda
-Mozart a Salieri
-Muza
-Památník
-Scéna z Fausta
-Scény z dob rytířských
-Skoupý rytíř
-Vyšel jsem dřív než hvězda ranní (Vyšel jsem dřív než hvězda ranní)
­­­­

Diskuse k výpisku
Alexandr Sergejevič Puškin - Evžen Oněgin (22)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­