ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

King Stephen (*21.09.1947)

   
­­­­

Zpěv Susannah (Temná věž)

"Kolikpak je Paprsků, Susannah z New Yorku?"
"Šest," odpověděla Susannah. "Aspoň jich bylo šest. Myslím, že zbývají jenom dva, když..."
Mia netrpělivě mávla rukou, jako by říkala, Neplýtvej mým časem. "Šest, tak. A když byly Paprsky stvořeny z větší Diskordie, polévky stvoření, kterou někteří (včetně Manni) nazývají Více a jiní Prim, co stvořilo je?"
"To nevím," řekla Susannah. "Byl to Bůh, myslíš si?"
"Snad existuje nějaký Bůh, ale Paprsky povstaly z Primu neseny silou kouzla, Susannah, opravdového kouzla, které dávno pominulo. Byl to Bůh, kdo stvořil kouzlo, nebo kouzlo stvořilo Boha? Nevím. Je to otázka pro filosofy, a moje práce je mateřství. Ale kdysi dávno bylo vše Diskordie a z ní vycházelo šest Paprsků, silných a křížících se v jediném sjednocujícím bodu. Existovalo kouzlo, které je mělo držet na místě po celou věčnost, ale když kouzlo vyprchalo ze všeho kromě Temné věže, kterou někteří nazvali Ken Calyx, Síň Nového začátku, lidé si zoufali. Když Věk kouzla pominul, přišel Věk strojů.
"North Central Positronics," zamumlala Susannah. "Dvojpólové počítače. Slo-tranové stroje." Odmlčela se. "Blaine Mono." (...)
"Kouzlo minulo. Maerlyn se vrátil do své jeskyně v jednom světě, meč Eldů vystřídaly pistole pistolníků v jiném světě a kouzlo vyprchalo. A jak roky plynuly, velcí alchymisté, velcí vědci a velcí - co? - technici, myslím - prostě velikáni myšlenek, to mám na mysli, velikáni dedukce - ti všichni se spojili a vytvořili stroje, které poháněly Paprsky. Byly to velké stroje, ale byly to smrtelné stroje. Nahradili kouzlo svými stroji, rozumíš, a teď ty stroje selhávají." (...)
"Copak nic nedokáže zabránit pádu Věže?"
"Ani ten tvůj pistolnický přítel nedoufá, že mu zabrání," řekla Mia, "dá se jenom zpomalit osvobozením Bořitelů a - možná - zabitím Karmínového krále. Zachránit ji! Zachránit, ó jaká radost! Řekl vám vůbec někdy, co je cílem jeho cesty?" (...) "On se chce na Věž jenom podívat. (...) No, možná do ní vejde a vystoupí do komnaty nahoře (...) Jenom návrat kouzla by ji možná mohl zachránit, ale ten váš dinh - jak sama dobře víš - za něho mluví jenom olovo."

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Petula, 08.04.2006

Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Sdílet na Facebooku


MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­