ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Zemanová Oldřiška (*? - †17.08.1940)

­­­­

Moderní domácnost

  • příručka shrnuje zásady práce moderní hospodyně - od domácího účetnictví po úklid, praní či péči o povlečení
  • publikace přibližuje názory na vedení moderní domácnosti z doby 1. republiky

Moderní domácnost

Mluví-li se u nás o moderní domácnosti, vždy nám tane na mysli její vzor - domácnost americká. Americká domácnost zmodernisovala se tak rychle a podivuhodně proto, že i pro domácí práci přijali v Americe všeobecně platné a používané vědecké zásady práce, jejichž výsledkem je zjednodušení a usnadnění všech pracovních výkonů.
Práce v domácnosti vyžaduje ovšem výkonů specielních a všeobecné pracovní zásady musily se jim přiměřeně přizpůsobiti. Úkol ten s dokonalým úspěchem první provedly Američanky pí Gilbrethová a paní Fredericková. Začaly se zabývati pracemi v domácnosti vědecky, odborně, a daly tak základ dnešním moderním americkým ústavům pro vědecké řízení práce domácí, a z nich šíří se moderní zásady i získané zkušenosti do celého světa, v posledních letech - bohudíky - také u nás.
Jaké jsou vedoucí zásady práce moderní hospodyně? Není jich mnoho, ale dají se obšírně a zajímavě rozvésti, což je thematem článků dalších. V tomto uvedu toliko hlavní, všeobecné zásady; jsou to soustavnost a plánovitost práce, soustředěnost při ní, je to její předem promyšlené účelné střídání, aby se zaměstnával vždy jiný tělesný nebo duševní orgán, takže nemůže nastati úplná vyčerpanost sil, jak se stává, pracuje-li se jednostranně po dobu příliš dlouhou. Byla-li na příklad hospodyně zaměstnána prací, při níž bylo třeba mnoho běhati nebo dlouho státi, vystřídá ji - jakmile začíná cítiti únavu - jinou, při které může seděti, tedy třebas šitím, látáním nebo - ještě lépe - prací duševní. Může na př. pořádati účty, zapisovati domácí výdaje, opakovati s dětmi úlohy nebo si přečísti noviny, časopis - má-li dosti času - a pod.
Je-li unavena přespříliš, doporučuje se odpočinek; lehne-li si hospodyně na čtvrt hodinky a zcela klidně odpočívá ničím se nezabývajíc a na nic nemyslíc, není to ztrátou času, jak se u nás myslívá, ani leností, jak soudívají staré hospodyně, naopak. Odpočinuté tělo je znovu schopno intenzivní činnosti, takže nedokončená, odložená práce ukončí se pak daleko rychleji a lépe, než kdyby se bylo pracovalo s únavou a přemáháním nepřetržitě dále.
Jako se musí v moderních závodech průmyslových pracovati systematicky, má-li se docíliti úspěšných výsledků, právě tak systematicky a plánovitě musí se pracovati i v moderní domácnosti, tj. musí se najít pro každou práci v ní vždy nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jakým by se provedla nejlépe a co nejdříve, aby se ušetřilo sil hospodyně, jejího času, zdraví, a v její domácnosti peněz, místa i materiálu.
Americké domácnosti dle těchto směrnic skutečně pracují. Vše, co v domácnosti mají a v ní potřebují k bydlení, k úklidu, k čištění, k vaření, k topení atd., je jim přizpůsobeno a tak zařízeno, aby domácnost nepohltila všeho času hospodyně, aby vždy zbyla chvilka pro děti, pro osvěžení, pro zábavu, pro poučení. To je cílem každé inteligentní moderní hospodyně, toho bychom si přáli docíliti co nejdříve i u nás a k tomu také směřuje všechna snaha této knížky.
Jaké pomůcky mají Američanky pro svoji práci, jak plánovitě a účelně pracují, co praktického máme již také u nás, o tom budou vyprávěti další články.

(R. 1925.)

Muži a nová hlediska na ženskou výchovu a práci

Nová hlediska na ženskou práci v rodině a domácnosti, již dávno v cizině uplatněná, dostávají se přes Ameriku - urychlena válečnými důsledky - konečně i k nám, aby tu ve prospěch žen připravovala vhodně půdu k nové etapě jejich rozvoje.
Naše veřejnost dozvěděla se obšírněji o nových směrech v názorech na ženskou domácí práci teprve o I. sjezdu čsl. hospodyněk, jejž před časem na popud inž. R. Žižky svolala, a s pomocí významných odborníků - inž. Špačka a jiných - úspěšně zorganisovala "Jednota přátel Masarykovy akademie práce".
Určitý časový odstup od každé události je jejím nejlepším a nejsprávnějším měřítkem. Z chaosu prvních dojmů lze klidněji, jasněji a přehledněji voliti nejvýznamnější body, oceniti je dle jejich skutečného významu a sestaviti je v jakousi základní formu, na níž možno vytvořiti celkový obraz.
Dnes tedy, kdy výsledky sjezdu i jeho plány pro budoucnost jsou již známy, možno o celé vykonané sjezdové práci pověděti několik získaných dojmů a náhledů o jejím významu i s hlediska těch, pro něž byla vykonána.
Je to především ideová cena tohoto prvního sjezdu, již dlužno z vytčeného hlediska zdůrazniti; jím ponejprv veřejně, oficielně, dostává se ženám zadost učinění, jehož již dávno zasloužily, neboť jím ponejprv se u nás ženská domácí práce spravedlivě hodnotí, v důsledku nového hodnocení staví se na vědecký základ a hledají se cesty, jimiž by se chyby minulosti nejrychleji napravily; uplatňováním vyšších hledisek na ženskou domácí práci, propagací jejího významu a důležitosti z ohledů národohospodářských a národních, dostává se jí cenného posvěcení a její úroveň - do nedávna přezíraná a posmívaná - se pozoruhodně vyzdvihuje. (Hodnocení soukromé, jehož ovšem jednotlivě se dostávalo ženám časem i dříve, v rodině, nemělo ceny - nemajíc veřejné platnosti; hodnoty stávají se skutečnými teprve tehdy, jsou-li za ně uznávány všeobecně.)
Stalo-li se tak konečně, nelze reformní myšlenku, již sjezd uvedl v život, našimi ženami dosti oceniti a jeho skutečný význam dle zásluhy dosti zdůrazniti.
Vlastní program sjezdu i všechna příští práce v budoucnosti, jak ji sjezd svým celým jednáním i závěrečnou resolucí naznačil, je již jen logickým důsledkem reformní myšlenky a reformního úsilí, práci v domácnosti učiniti důležitou složkou národního hospodářství a tak přispěti k zvýšené hospodářské úrovni celé rodiny, tím ovšem - samočinně - i celého národa.
Dostává-li se však hospodyňská práce a zájem o ni na toto veřejné pole reformních snah, vyplývá z toho další přirozený důsledek nutnosti veřejné kontroly, provádí-li se zmíněná práce vskutku ekonomicky, v zájmu a prospěchu celku, nikoli na jeho úkor.
Naši národohospodáři udávají, že ženy rozhodují o 60 % národního jmění, jež jejich rukama prochází a je tedy požadavek odborné kontroly pohybu tohoto jmění jistě dostatečně zdůvodněn; a zdůvodněno i volání po odborné výchově hospodyň, aby stály na výši nové doby a nových úkolů, které by - dostatečně připraveny - plnily svědomitě, s plným vědomím svého významu a své odpovědnosti.
O tomto mimořádně důležitém významu žen na poli národohospodářském obšírně referoval inž. dr. Stocký ve sjezdové přednášce: Žena jako činitel v národním hospodářství.
Nelze však bez výhrady souhlasiti s jeho míněním, přednáškou tlumočeným, že dnešní špatný hospodářský stav občanstva, zaviněný značnou měrou nepřiměřeným jeho přepychem a luxusem, vyplývá z mělkosti duševního života dnešních žen, stále ještě nedosti emancipovaných z dlouhověkého společenského otročení, jež se stalo brzdou všeho jejich duševního rozvoje a příčinou, že nechápou života jako velikou závaznou povinnost, ale prožívají jej s povrchní a rozmarnou lehkomyslností, strhující lidstvo k nerozvážnostem, k zmatkům a k sociální bídě.
Toto, ne zcela domyšlené mínění, je velikým omylem běžného společenského názoru na ženy a při nejmenším je křivdou, jež se ženám děje, je-li všeobecně uplatňováno.
Záliba žen v přepychu není odvislá toliko od hloubky či mělkosti jejich duševního života; ženy všech společenských vrstev - bez rozdílu všechny - ať méně či více vzdělány, milují a rozvíjejí přepych nepřiměřený svým prostředkům především na základě zkušenosti a poznání, že většina mužů míjí nevšímavě ženskou krásu - ať tělesnou nebo duševní - je-li zasazena toliko v prostém, skromném, nevýbojném a nenápadném rámci a že naopak pozornost a smysly mužů reagují mnohem živěji a intensivněji na krásu, rozvinutou v celé nádheře, všemožně uplatňovanou a zdůrazněnou promyšlenými prostředky. A poněvadž tento způsob, ač daleko nákladnější onoho prostého, nevyzývavého kouzla ženské líbeznosti, nemíjí se zpravidla cíle, rozhodují se pro něj z žen i ony, jež vynikají velikými duševními hloubkami, jsou vysoce inteligentní a zjemnělé, pro svoje vyspělejší duševní kvality i schopné skutečného smyslu pro nutnosti a zájmy celku.
Ženám však je vždy třeba mužovy lásky. Pro ni se všeho odvažují, pro ni jsou bezohledny a všeho schopny, pro ni se také nezmění dříve v žádaném směru, pokud budou jisty, že by je jejich oběti celku připravily o vytouženou lásku. Výchova, vzdělání žen této otázky nerozhodnou. Rozhodnou ji mužové sami, až změní svoje nynější vztahy k ženám, až se naučí oceňovati je více dle duševního, niterného bohatství a krásy, nežli dle líbivého lesklého vnějšku, až v nich budou hledati více dobrého druha a oddaného přítele, nežli jen družky pro ztišení pobouřených smyslů; až budou dávati přednost novému typu ženské krásy, zduševnělé, niterně dokonalé, k němuž najdou nový, čistší, ženy osvobozující vztah, nebude jim více třeba divošských prostředků, lesklých cetek, drahých barevných cárů k vystupňování vlastní přitažlivosti, pro vznícení mužského zájmu, pozornosti a lásky.
Ženy ve své podstatě jsou pasivní a zpravidla takové, jakými je muži chtějí míti a jakými je činí; jsou poslušné, jsou poddajným materiálem, jejž mohou muži zvládnouti dle svých přání. Jaká jsou tato, takové jsou i ženy, jež se jimi řídí: pohotovy a ochotny - nebyly-li od mužů rozhýčkány - ke každé oběti, ke každé změně, ke každé námaze, ke každé povinnosti, před niž byly postaveny, trpělivě ji zdolávajíce, pokud jí neprovedou. Pravděpodobně převychovají se i k životu opravdově skromnému, prostému a nenákladnému, přivedou-li je k němu muži správným výběrem skutečných hodnot.
Je vlastně tedy problémem budoucna, s nímž tak těsně souvisí hospodářský život občanstva, spíše převýchova mužů nežli žen.
Nezmění-li se dosavadní mužský vztah k ženě, potrvá-li jeho záliba pro dnešní hospodářsky ruinující typ ženské krásy, sotva se změní dosavadní způsob života žen, vyžadující tolik zcela neproduktivně vyplýtvaného národního jmění; oněch 60 % národního majetku, jimiž disponují a o nichž rozhodují, bude i příště vyplýtváno úplně ztraceně pro veliké cíle národní a národohospodářské, nepřesune-li se i na muže trochu odpovědnosti za jejich užití.
Všechno úsilí, všechny nejlepší snahy o zvýšenou životní úroveň rodin, o technický pokrok domácností, o jejich hospodářský rozkvět i o rozkvět státu, rozbijí se o strohou skutečnost nedostatku kapitálu, podmiňujícího pokrok a rozkvět, ztraceného však a promrhaného v hodnotách zbytečných, neproduktivních, všechen pokrok brzdících.
Má-li dojíti k žádané nápravě, musí souběžně s úsilím a touhou po ní jíti i intenzivní mravní výchova oboustranně spravedlivá k mužům i ženám, oboustranně spravedlivě odpovědná.

(R. 1925.)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 19.02.2016

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k úryvku
Oldřiška Zemanová - Moderní domácnost







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)