ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Toman Karel (*25.02.1877 - †12.06.1946)

­­­­

Měsíce (celá kniha / e-book)

Na serveru Český-jazyk.cz si můžete přečíst kompletní text této Tomanovy básnické sbírky z roku 1918 (viz níže).

O SBÍRCE:

Jedná se o cyklus 12 básní, z nichž každá je věnována jednomu měsíci v roce. Celá sbírka působí zcela jednotným dojmem, třebaže jsou v ní zahrnuty básně různých žánrů i témat.
Přírodní lyrika v živých postřezích zachycuje rozechvívající působení české krajiny na vnímavého svědka v rozhodujících okamžicích proměny ročních dob (Březen).
Setkáme se tu ale i s příležitostnou básní inspirovanou národně významným výročím (Červenec věnovaný památce mistra Jana Husa - příznačně se tu proti romantice soudobých výkladů oběti na hranici staví nenápadný, stálý plamen vřelosti, víry a reálných činů).
Dále nalezneme v Měsících intimní verše zapadající do souvislosti Tomanovy poezie rodinné, i ty ovšem časově a politicky aktualizované prostřednictvím tématu dítěte, symbolu budoucnosti (Červen).
Jádro a nejosobitější přínos cyklu představují motivy venkovských činností, rolnické práce a tradičních svátků, jak je přináší koloběh roku (Srpen; Září a další). Prosté, všední pracovní úkony jsou stylizovány s monumentální typičností, takže se stávají znaky tvořivého, mravně příkladného života lidu.

12 krátkých básní sbírky Měsíce je jakousi zhuštěnou encyklopedií, zachycením zmenšeného univerza života v jednom časovém cyklu jeho existence. Zdánlivě jednoduché básně Měsíců s jambickými verši nestejného rozsahu a s nepravidelně a zřídka se vyskytujícími rýmy představují ve skutečnosti složitou strukturu. Vlastní básníkova výpověď je prostoupena citacemi a parafrázemi široce známých a užívaných slovesných útvarů, jako jsou koleda, chorál "Svatý Václave", lidová úsloví apod. Ve své tradičnosti se tyto narážky stávají nositeli významu my, naše, významu, jenž je spjat s potřebou vytyčit citové hranice domova jako něčeho odolného, uzavřeného, vzdorujícího vnějšímu ohrožení.

Měsíce patří k vlastenecké poezii z let první světové války. V této vzrušené době Toman vstoupil do veřejného dění i jako signatář "Manifestu spisovatelů" z roku 1917 a jako publicista. Souběžně s Měsíci dokončil sbírku Verše rodinné a jiné (v jejím rámci publikoval poprvé i některé básně právě z Měsíců).
Ani když opadla vlna nadšeného ohlasu v době vydání sbírky, nevymizely Měsíce nikdy z živého povědomí čtenářů. Byly přijímány už stranou svých časových podnětů, především jako soubor intenzivních a jímavých obrazů českého venkovského života; Září se stalo nejoblíbenější Tomanovou básní vůbec. Cyklus byl vysoce hodnocen i předními českými kritiky; F. X. Šalda proti idylické interpretaci poukazoval na to, že i pozdní Toman si uchovává mnoho z dramatismu své lyriky předválečné. Brzy po vydání Měsíců navázali na Tomana básníci Hora a Hořejší.

OBSAH SBÍRKY:

Výpisky o této sbírce naleznete v našem čtenářském deníku pod heslem Karel Toman.

PLNÉ TEXTY JEDNOTLIVÝCH BÁSNÍ:

 1. Leden
 2. Únor
 3. Březen
 4. Duben
 5. Květen
 6. Červen
 7. Červenec
 8. Srpen
 9. Září
 10. Říjen
 11. Listopad
 12. Prosinec

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Vloženo: 18.01.2017

Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Sdílet na Facebooku
   


MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­