ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Singer Isaac Bashevis (*14.07.1904 - †24.07.1991)

   
­­­­

Satan v Goraji

Podzim roku 1665. Už týden lilo jako z konve a v noci burácela vichřice, jako by se oběsilo sedm čarodějnic. Ten nečas vyplavil sklepy, odloupl omítku ze zdí, uhasil oheň v kamnech. V lesích to vyvrátilo mnoho stromů i s kořeny. Na nedaleké bystřině se udělal zátaras a voda zalila přilehlé doliny. Křídla větrného mlýna se utrhla z řetězů, a tak se mouka těžko sháněla. Těch několik gorajských boháčů, kteří si nachystali zásoby v létě, nechodilo ani ke společným modlitbám, aby se nemuseli dívat na chudé a poslouchat jejich nářky. Tito hospodáři pospávali pod duchnami, živili se horkou krupičnou kaší, kouřili tabák a vzpomínali na dávné jarmarky a na to, jak potrhlí statkáři rozhazovali dukáty. V noci ani nezažíhali světlo ze strachu před zloději, stále byli připraveni zakopat svůj majetek a vzít nohy na ramena. V chudých chalupách stály hrnce prázdné a studené. Cesty byly zničené a nebylo vidět žádnou fůru. Jen zřídka se ukázal sedlák s nevelkým pytlem na zádech. Zapadal po lýtka do bláta, čenichal mezi krámky a dlouho váhal, než trochu obilí prodal. Ženské ve velkých mužských botách, s potrhanými šátky na hlavě se k němu vyštrachaly jako ponravy z děr, chytaly ho za ruce a smlouvaly tak dlouho, až jim bezzubá ústa zmodrala zimou.
"To je drahé, panáčku!" říkaly napůl jidiš, napůl rusínsky.
"Mor na tebe... Rány egyptské na tvoju holovu..."
V Goraji nebylo klidno. Poselák, který se po svátcích stanů vydal na venkov, už se nevrátil a říkalo se, že ho gójové zamordovali a uloupili mu půl kopy grošů. Mladý nákupčí, který nocoval u známého křesťana ve stodole, uslyšel uprostřed noci, jak si na něho hospodář brousí sekeru, a jen zázrakem se zachránil. Nemocní chřadli a jeden po druhém umírali. Šábes Grunam si pak ráno přivstal a na každé dveře zaklapal dřevěnou paličkou, aby lidé věděli, že mají vylít vodu ze džberů a připravit se k pohřbu. Reb Bejniš se pokoušel chudáky v jejich bídě podpořit. Vydal ustanovení, že zámožní mají dávat desátek z pečiva a krup, z bobů a hrachu, z oleje a polen. Každý čtvrtek obcházeli město dva správci milodarů s pytlem, pro velkou drahotu však lidé začali skrblit a živobytí poschovávali. Masa mohl být dostatek, protože telata byla lacino ke koupi. Ale starý řezník přišel o život při pogromech a žádný se tu už neusadil – chtěl-li člověk porazit tele, musel je hnát na jatka celé míle.
K nepoznání se změnil Goraj, to staré židovské město. Kdysi mělo všechno svůj řád. Mistři tovaryši pracovali a kupci se věnovali obchodům; tchánové dávali stravu a zeťové studovali; chlapci chodili do školy a k děvčatům chodila rabínová. Na všechny městské záležitosti dohlížel reb Eleazar Babad a sedm starších. Pokud se někdo provinil, byl předvolán k soudu, neřídil-li se výrokem, byl zbičován důtkami nebo zamčen do obojku v předsíni modlitebny. Ve čtvrtek a pátek chodili potřební s mošnami po domech, v sobotu shromažďovaly ženy pověřené správou dobročinnosti chalu a maso, ryby a ovoce. Když byla v chudé rodině panna nad patnáct let, složila se obec, pořídila věno a vdala ji za sirotka nebo za staršího člověka, vdovce. Jen s tím, co se vybralo na svatbě, vystačil mladý pár několik let. Později si muž našel výdělek, nebo se vydal do světa a na cestu dostal vysvědčení nemajetnosti. Někdy se ovšem přihodily i lecjaké nepříjemnosti. Tak třeba se manželé neshodli a kvůli rozvodu se muselo až do Janova; nevěděli totiž, jak napsat do rozvodové listiny povinnou formuli "...v Goraji na řece N...", protože gorajská řeka měla jména dvě.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Mattan, 06.11.2003

Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Sdílet na Facebooku
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Golem
Čítanka - nenalezen žádný další úryvek z autorovy tvorby






MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­