ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Keller Gottfried (*19.07.1819 - †15.07.1890)

   
­­­­

Romeo a Julie na vsi

"Nám už zbývá jenom jedno, Verunko, budeme svoji hned a potom odejdeme ze světa - tamhle je hluboká voda - tam nás už nikdo nerozloučí, a pobudem si spolu - jestli krátko či dlouho, to nám už pak bude jedno!"
Verunka hned řekla: "Sali, co tu říkáš, to já už jsem si v duchu dávno myslila a umínila: že bychom mohli umřít a bylo by po všem - jen mi přísahej, že to tak se mnou uděláš!"
"Jako by už tak stalo, z mých rukou tě už nikdo nedostane, jenom smrt!" zvolal Sali všecek bez sebe. Verunka si zhluboka oddechla a z očí jí vyhrkli slzy radosti...
"Počkat!" zvolal Sali, "tady je tvé svatební lůžko!"
Došli k polní cestě ode vsi k řece a tady byla přivázaná veliká loď vysoko naložená senem... "To bude výbava, kterou nám dají, plovoucí postýlka a peřina, jakou ještě žádná nevěsta neměla!"..."Podívej se, už se houpá a chce vyrazit."...
Když se blížila k městu, za mrazivého podzimního jitra, dvě bledé postavy, pevně k sobě přimknuté, sklouzly z té tmavé kupy dolů do studených vln.
Pramice za chvíli bez pohromy přirazila k mostu a tam se zastavila. Když později pod městem vylovili mrtvoly, bylo v novinách, že dva mladí lidé z chudičkých, zcela zbídačených rodin, které žily v nesmiřitelném nepřátelství, zvolili smrt ve vlnách, když spolu předtím chutě celé odpoledne tančili a veselili se kdesi na posvícení. Podle všeho je prý nutno spojovat tuto událost s lodí sena z onoho kraje, která bez plavců přistála v městě, a má se ta to, že mladí lidé loď odcizili, aby na ní prožili svou zoufalou a bohapustou svatební noc: opět příznak vzmáhajícího se znemravnění a zvlčilosti vášní.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: INDRJA, 08.03.2007

Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Sdílet na Facebooku
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Zelený Jindřich
Čítanka - nenalezen žádný další úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen


MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­