ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hrubín František (*17.09.1910 - †01.03.1971)

   
­­­­

Čtenář u řeky (Zpíváno z dálky)

  • úryvek

Nad básněmi Georga Trakla

Bez obláčku je nebe věčné. Vítr sám obrátil mi list, ale já jsem už přestal číst. Jenom slunéčko sedmitečné jak živá iniciála po verši běží okouzleno, jako jsem já - na tvé jméno zapomněli jsme bezmála,
básníku, kterýs také čítal z knih, o kterých dnes nevíme. Čas beze zbraní neuvítal ani tvé léto, ani mé, jen řeka jako jindy proudí a slunce zalévá stín vrb. Jas jeho spravedlivě soudí: stejně se leskne meč i srp.

Jak daleko je do mé smrti? Slyš, jak to řeka zamlouvá a s podobou mou odplouvá a světlo div že nerozdrtí žulové stráně v kraji mém. Jsou pevné jako celá zem, jež tolikrát už v ohni stála, že na okrajích okorala.

***

Snad už se dnů svých dopočítal
a my se nedopovíme.
Čas beze zbraní neuvítal
ani tvé léto ani mé,
jen řeka jako jindy proudí
a slunce zalévá stín vrb.

Jas jeho spravedlivě soudí: stejně se leskne meč i srp.

Lešany, červen 1938

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Vloženo: 22.10.2009

Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Sdílet na Facebooku


MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­